1111. Fűszer a fűszerkertünkből
Mindig jobb a saját... és valóban, ez igaz a fűszerekre is. A sikerélmény is "megízesíti" az ételeket, de a saját termesztésű fűszerek még inkább. Lássuk a videót!
Mindig jobb a saját... és valóban, ez igaz a fűszerekre is. A sikerélmény is "megízesíti" az ételeket, de a saját termesztésű fűszerek még inkább. Lássuk a videót!
Nagyon lényeges kérdés, hogy hogyan tartósítsuk a gyümölcsöket, zöldségeket? Ne dobálhatunk mindent a fagyasztóba, mert ott eláll egy darabig, hiszen több élelmiszer nagyon sokat veszít az élvezeti értékéből a fagyasztás után.
Könnyű elkészíteni és igazi ínyencség még azoknak is, akik amúgy nem lelkesednek a spenótért. Vagy a halért. így együtt azonban teljesen más. Valami ínyencség.
A padlizsán vagy tojásgyümölcs (Solanum melongena) név az arab badinjan szóból származik. Ritkábban törökparadicsom vagy kékparadicsom névvel is jelölik, de Erdélyben például vinete vagy vinetta néven ismert. Akkor alkalmas a felhasználásra, amikor még egészen kemény. Ha már ráncosodni, vagy puhulni kezd, az íze rendszerint keserű. A padlizsánból számtalan étel készül, leginkább a balkáni és mediterrán térségekben. Lássunk egyet!
A tök nem csupán a főzelékek és a saláták alkotóeleme, hanem a piték, torták, és sütemények egyik fantasztikus összetevője is. Süssünk tökös muffint!
A Yukka tartása: Nyáron fokozatos szoktatás után, akár a tűző napra is kitehető, ilyenkor rendszeres öntözést és tápoldatozást kíván. Ebben az időben a szárazabb levegő sem árt a növénynek. Télen ajánlott hűvösebb helyiségben teleltetni. Magas hőmérsékleten és száraz levegőn a növény veszít ellenállóképességéből. Ha a hűvös levegő (kb. 10-12 °C) nem oldható meg és száraz a szoba levegője, akkor időnként (a szoba páratartalmától függően, akár naponta is) meg kell permezetni kézi permezetővel, így elkerülhető a levélvégek száradása. Ha a növény levelei teljes egészében sárguli kezdenek (nem csak a végei), akkor a fényhiány lehet a gond, ilyenkor át kell helyezni a növényt. Érheti télen is közvetlen napfény. Az ilyen helyek többnyire a radiátor melletti ablaknál vannak - nagyon száraz a körülötte lévő levegő - ilyenkor elkerülhetetlen a növény rendszeres permetezése. Télen ne kapjon tápoldatot. Öntözni a hőmérsékletől függően kell (alacsony hőmérsékletnél lényegesen kevesebbet), két öntözés között mindenképpen hagyjuk a földjét kissé kiszáradni. Üdvözlettel, Vasvári János Zsolt Kapcsolódó cikk: Milyen betegségek támadják a yuccát?
Üdvözlöm! A képen egy szobai futóka (Scindapsus aureus) látható. Nagyon igénytelen növény. Szobahőmérséklet megfelel, heti 2-3 szor kell öntözni, a fényigénye sem túl nagy, de ajánlatos világos helyre tenni. Hetente, télen 3 hetente lehet tápoldatozni. A szaporítása nagyon egyszerű: hajtásdugvánnyal lehet megsokszorosítani. A hajtás végét le kell vágni 10-20 cm-es darabon, és vízbe ki kell gyökereztetni. Ha már a gyökerek 1-2 cm-esek, akkor el lehet ültetni és kész az új növény.
A fotón látható növény: Dendrobium kinggianum ill. annak egy hibrid változata. Tartásmódja nyáron: Világos, de nem túl meleg helyen, déli naptól védve, 2-3 naponként esővízzel (ezen belül hetente-2 hetente orchideatáppal) öntözve. Az ösz közeledtével az öntözést fokozatosan csökkenteni kell, majd teljesen elhagyni. Télen szárazon, nem öntözve, hűvös helyen (10-18 °C) sok fény mellett teleltetni a virágok megjelenéséig. Elvirágzása után csak akkor kell az öntözést-tápozást ujraindítani, amikor az új hajtások megjelennek a növény tövénél. Sok sikert! Kapcsolódó cikk: Hogyan gondozzuk a Dendrobium orchideákat?
Igen megoldható, hogy minden évben virágot, majd termést hozzanak, de ennek a téli telelési hőmérséklet az egyik alapvető meghatározója. Az optimális telelési hőmérséklet 4-6 °C, ha ennél magasabb, akkor a növény nem tud teljes nyugalmi állapotba kerülni, így nem indul meg télen a - növény belsejében - a bimbóképződés, ezért tavasszal nem fejleszt virágokat, ill. termést. Nyáron a szabadban van a legjobb helye, szélvédett, napos környezetben. Fontos, hogy gyakran permetezze a növényt, mert kedveli a magasabb páratartalmat. A permetezésre ne tűző napféynben kerüljön sor, mert a növény levelein összegyűlt vízcseppek könnyen égési sérüléseket okozhatnak, így barna foltok keletkeznek. Az ideális kora reggel, ill. estefelé. A növekedési időszakban (tavasztól-őszig) fontos a rendszeres öntözés és a citrusféléknek külön készített tápoldatozás (a készítményen olvasható mennyiségben adagolja). Télen az öntözést minimálisra kell csökkenteni, mert az optimális (4-6 °C-os) telelési hőmérsékleten nyugalmi álapotban van, ilyenkor kevés nedvességet használ el a növény. Sok nedvesség következtében gyökérrothadás léphet fel, de ez könnyen elkerülhető, ha két locsolás között földje kissé kiszárad (csak télen). Nyáron egyáltalán nem szabad kiszárítani ültetőközegét. A törpe narancs (Citrus microcarpa) kissé eltérő gondozást igényel. Nyáron nem szabad déli fekvésű ablakban tartani, mert üvegen keresztül erősek a nap sugarai. Szabadban félárnyékos hely az ideális számára. A téli telelési hőmérséklet 10-16 C között változhat. Nyáron bőségesen, télen viszont mérsékeljük az öntözések mennyiséget. Üdvözlettel, Vasvári János Zsolt
Kedves Boros Csaba! A képek alapján túlságosan visszavágta! Fokozatosan szabad csak visszavágni az ilyen idős növényeket. Nem tud fotoszintetizálni, mert nincs levele. Ezt nem kártevő okozza. Tegye ablak közelbe, napfényes helyre és öntözze 2-3 naponta. Talán rendbe jön. Tavaly pedig azért nem virágzott szerintem, mert levágta a bimbó kezdeményeket.