1111. Fűszer a fűszerkertünkből
Mindig jobb a saját... és valóban, ez igaz a fűszerekre is. A sikerélmény is "megízesíti" az ételeket, de a saját termesztésű fűszerek még inkább. Lássuk a videót!
Mindig jobb a saját... és valóban, ez igaz a fűszerekre is. A sikerélmény is "megízesíti" az ételeket, de a saját termesztésű fűszerek még inkább. Lássuk a videót!
Nagyon lényeges kérdés, hogy hogyan tartósítsuk a gyümölcsöket, zöldségeket? Ne dobálhatunk mindent a fagyasztóba, mert ott eláll egy darabig, hiszen több élelmiszer nagyon sokat veszít az élvezeti értékéből a fagyasztás után.
Könnyű elkészíteni és igazi ínyencség még azoknak is, akik amúgy nem lelkesednek a spenótért. Vagy a halért. így együtt azonban teljesen más. Valami ínyencség.
A padlizsán vagy tojásgyümölcs (Solanum melongena) név az arab badinjan szóból származik. Ritkábban törökparadicsom vagy kékparadicsom névvel is jelölik, de Erdélyben például vinete vagy vinetta néven ismert. Akkor alkalmas a felhasználásra, amikor még egészen kemény. Ha már ráncosodni, vagy puhulni kezd, az íze rendszerint keserű. A padlizsánból számtalan étel készül, leginkább a balkáni és mediterrán térségekben. Lássunk egyet!
A tök nem csupán a főzelékek és a saláták alkotóeleme, hanem a piték, torták, és sütemények egyik fantasztikus összetevője is. Süssünk tökös muffint!
A díszkáposzta az utóbbi évek egyre divatosabbá váló őszi-téli dísze. Ezt nem csak külalakjának köszönheti, hanem viszonylag egyszerű tartásának is. Virágágyba vagy dézsába is ültethető 25 cm-es tőtávra. Külön gondozást nem is igényel. A fagyokat is jól viseli, s a többi kétnyári dísznövényhez hasonlóan az áttelelt növény, a második év május-júniusában virágzik. (Díszítőértéke természetesen a leveleiben rejlik.) <p>A hétvégén (2005. okt 15-16) kerül megrendezésre a Kertészeti Egyetemen az őszi dísznövénykiállítás, ahol a krizantém mellett valószínű a káposztából lesz legnagyobb a választék.
A kiöregedett fikusz légbujtással szaporítható. Mivel egy kis gyakorlat kell hozzá, inkább gyakorlott hobbikertészeknek ajánlott. Válasszunk ki egy 1-3 cm közötti, egészséges ágat, húzzuk le a külső héjréteget 1 cm-es sávban - elvileg itt kezd el majd gyökeresedni. Ezután nedves tőzeget kell helyezni a vágási felültre, majd az egészet műanyag fóliával körbe kell kötözni. Mikor elég gyökeret eresztett metszük el az ágat és ültessük át cserépbe a fikuszt.
Valóban, árnyékban a gyep alulmarad a mohával szemben, ezért érdemes árnyéktűrő növényeket telepíteni. Ezek lehetnek árnyéktűrő évelők, ezek között is vannak lombhullatok és télen is lombosak. Ezek viszont kevésbé bírják a taposást, viszont virágzásukkal plusz díszt visznek a kertbe.
Én még az idei átültetést javasolnám, mivel a fa még nem gyökeresedett be, ha idén még átültetésre kerül, az kisebb stressz neki, mintha már egy begyökeresedett fát kéne kiásni és újra elültetni. Október végéig, ill. amíg a talaj nincs átfagyva átültetheti a fácskát.
Annak csak örülhetünk, ha a kertünkben minnél több állatfaj feltűnik, a gyíkok ottléte arról árulkodik, hogy a kert valamennyire megőrizte természetes arcát, s ezt érdemes is megtartani, ha hosszas gyíkvendégeskedésre számítunk. Az ételkínálat valószínű megfelelő számukra, esetleg folyamatos vízutánpótlásról gondoskodhatunk. Hazánkban egyébként 15 hüllő faj él, s mindnyájuk védett.