116. Viaszvirág: imád szenvedni, sanyargatás után virágzik
Ritkán adunk olyan tanácsot, hogy ne ültessük át a növényt vagy hagyjuk a földjét kiszáradni. A viaszvirágnak pedig ez kell!
Ritkán adunk olyan tanácsot, hogy ne ültessük át a növényt vagy hagyjuk a földjét kiszáradni. A viaszvirágnak pedig ez kell!
A vízipálma mocsári növény, ezért a gyökereit állandóan nedvesen kell tartani. Télen azonban könnyedén el kezd sárgulni. Ez az oka.
Nagyon dekoratív növény, hosszanti, bordó levelei viszonylag kicsik, selymes szőrökkel fedettek. A levelek fonákja sötétvörös színű.
A zöldike egy gyorsan növő növény. Lehajló levelei, vékony, lecsüngő szárain tavasszal és nyáron növő apró, fehér virágai, majd az utána kifejlődő kis sarjnövénykék teszik vonzóvá.
Szemetgyönyörködtető látványt nyújtanak a természetes zöldben elszórtan nyíló, tarka vadvirágok. Ehhez társul a virágos rét hétről hétre változó illata. Mindez egyszerűen, néhány alapvető szabály követésével megvalósítható. Virágos kert ötletek itt!
Látatlanban "fotó nélkül" gomba és (vagy) baktérium lehet a bűnös. Felszívódó gomba és baktériumölő szerrel kell permetezni 1 alkalommal majd 1 hét múlva ismételni.
Az ilyen hibiszkuszokat általában dugványozzák és egy főhajtást meghagyva az oldalhajtásokat eltávolítva kis fának nevelik őket. Felesleges ennél a növénynél oltással bajlódni!
Az Actara 25 WG rovarölő szer élelmezésügyi várakozási ideje alma, körte esetében 28 nap, őszibarack, cseresznye, meggy, szilva, szőlő alkalmazásánál 14 nap az engedélyokiratban meghatározott töménység esetén. Ezek az idők ahhoz szükségesek, hogy a szer hatóanyaga olyan mértékben lebomoljon, hogy az emberi szervezetre ne legyen káros. A szerek lebomlását, a lebomlás dinamikáját erre a munkára specializálódott laboratóriumban vizsgálják és ellenőrzik. Az adatok nem nyilvánosak. A tízszeres dózis nem jelenti azt, hogy tízszer olyan hosszú a lebomlási idő, de biztos, hogy sokkal hosszabb, mint az előírásszerű felhasználásnál. Ezért a meggy, cseresznye, ribizli, kajszibarack, őszibarack esetében semmiképpen nem fogyaszthatók a gyümölcsök idén. Ha az alma és körte téli fajta, a szilva is csak szeptemberben érő, a szeptemberi, októberi szüretig a szer lebomlása valószínű, megtörténik. A gyümölcsfák idei növényvédelmi kezelését a szokásos szerint folytathatja, de alaposabb körültekintéssel! A szerek kimérése előtt ajánlom, hogy írja le a kiszámolt dózist papírra, és azt a biztonság kedvéért ellenőrízze. Segítséget ad az Actara csomagolásán olvasható javasolt dózis táblázata, mely a rovarölő szer házikerti alkalmazásához megadja 10 liter vizben feloldandó szer mennyiségét gr-ban.
Közepes víz és fényigénye van, viszont magas tápanyag igényű növény. Elképzelhető, hogy túl lett locsolva, vagy ráférne egy kis tápoldatozás.
Gyógynövényként több hársfaj virágát is gyűjthetjük: ezek a kislevelű hárs (Tilia cordata), a közönséges hárs (Tilia x vulgaris) és a nagylevelű hárs (Tilia plathyphyllos). A hazánkban is honos és gyakran ültetett ezüst hárs (Tilia tomentosa) virágja nem alkalmas drognak. A virágokat a murvalevelekkel együtt szedjük, száraz, napos időben, a virágnyílás kezdetén. Ne gyűjtsünk forgalmas utak mellől vagy ipartelepek környékén. Szárítás előtt a növény más részeit (leveleket, hajtást) válogassuk ki, majd 6-8 cm vastagon terítve, huzatos, árnyékos helyen, gyakori forgatással szárítsuk ki. Csak a teljesen száraz virágdrogot tegyük el télire kartondobozba, textilzsákba vagy üvegbe; a fém tárolóedényeket kerüljük. Bővebben olvashat a különböző hársfa fajokról az alábbi cikkben: