121. Gesztenyeaknázó-moly
A vadgesztenyefák levelein károsító és a levelek korai elszáradását okozó moly kártevő az utóbbi évtizedben terjedt el hazánkban és a szomszédos országokban.
A vadgesztenyefák levelein károsító és a levelek korai elszáradását okozó moly kártevő az utóbbi évtizedben terjedt el hazánkban és a szomszédos országokban.
A sárga ruhára vagy autóra nagy számban repülnek. Ez nem véletlen, ugyanis a sárga szín vonzza a levéltetveket. A zsenge leveleken szívogatva legyengítik és megfertőzik a kerti növényeket.
Valószínűleg a fejes saláta és néhány trópusi papagájfaj keresztezéséből születtek a most következő saláták. Színük és ízük ugyanis erre utal.
Milyen bizarr egy hóval fedett kaktusz, jukka vagy akár pálmafa látványa egy hazai kertben! A szabadföldi teleltetés lehetősége még kevesek számára ismert, de könnyen megbizonyosodhatunk arról, hogy valóban működik.
Sokak számára újdonság, hogy hazánkban viszonylag sok növény átteleltethető szabadföldön, melyeket elsősorban üvegházi növényekként ismerünk. Így van ez néhány kaktusszal is.
Kedves Aranka! A válasz nem könnyű, mert nincs virág. A két szélső Echinocereus nemzetség valamelyik faja lehet. A középső egy cereus faj a hajas oszlopkaktuszok közül. Kifejlettebb állapotukban könnyebb lesz meghatározni. Ficzere Miklós
Kedves Aranka! A két gömböc Gymnocalycium saglione, a másik Opuntia microdasys. Hüvös helyen kellene tartania, egészen 4-5 C°-ig, és ne öntözze. Keresse a Debreceni Pozsgástár c. folyóiratot. A pozsgás növényekről sok érdekeset olvashat benne. Üdv.: Ficzere Miklós
A képen látható növény egy veronikacserje - Hebe sp. - kistermetű, örökzöld cserje. Nyáron virágzik a levelek hónaljában: apró, fehér füzérekben nyílik. Ehhez humuszos, üde talajt, tűző naptól védelmet, télen pedig - extrém hideg esetén - fagyvédelmet igényel. Maximum 50-100 cm magasra nő, ezért ideális sziklakertbe, kőedénybe.
Én nem kevernék bele több trágyát, inkább további komposzttal lazítanám a keveréket.
A lemosó permetezést a téli fagyok elmúltával, közvetlenül a rügyfakadás előtt ajánlatos elvégezni, mert a károsítók is ilyenkor kezdik meg élettevékenységüket és a meglazult rügypikkelyek alá könnyebben behatolnak a növényvédő készítmények. A szőlő- és a gyümölcsültetvényekben régóta ismert, fontos védekezés az őszi lemosó permetezés is, ennek ellenére kevesen végzik el a lombhullás végén ezt a kezelést. Emiatt a szőlőben sok a tőkepusztulás, gyümölcsöseinkben is könnyebben terjednek a gutaütésszerű pusztulások, és egyéb súlyos betegségek. De-mint a csatolt cikkben olvashatja- téli permetezést is csinálhat.