121. Gesztenyeaknázó-moly
A vadgesztenyefák levelein károsító és a levelek korai elszáradását okozó moly kártevő az utóbbi évtizedben terjedt el hazánkban és a szomszédos országokban.
A vadgesztenyefák levelein károsító és a levelek korai elszáradását okozó moly kártevő az utóbbi évtizedben terjedt el hazánkban és a szomszédos országokban.
A sárga ruhára vagy autóra nagy számban repülnek. Ez nem véletlen, ugyanis a sárga szín vonzza a levéltetveket. A zsenge leveleken szívogatva legyengítik és megfertőzik a kerti növényeket.
Valószínűleg a fejes saláta és néhány trópusi papagájfaj keresztezéséből születtek a most következő saláták. Színük és ízük ugyanis erre utal.
Milyen bizarr egy hóval fedett kaktusz, jukka vagy akár pálmafa látványa egy hazai kertben! A szabadföldi teleltetés lehetősége még kevesek számára ismert, de könnyen megbizonyosodhatunk arról, hogy valóban működik.
Sokak számára újdonság, hogy hazánkban viszonylag sok növény átteleltethető szabadföldön, melyeket elsősorban üvegházi növényekként ismerünk. Így van ez néhány kaktusszal is.
A díszkáposzta az utóbbi évek egyre divatosabbá váló őszi-téli dísze. Ezt nem csak külalakjának köszönheti, hanem viszonylag egyszerű tartásának is. Virágágyba vagy dézsába is ültethető 25 cm-es tőtávra. Külön gondozást nem is igényel. A fagyokat is jól viseli, s a többi kétnyári dísznövényhez hasonlóan az áttelelt növény, a második év május-júniusában virágzik. (Díszítőértéke természetesen a leveleiben rejlik.) <p>A hétvégén (2005. okt 15-16) kerül megrendezésre a Kertészeti Egyetemen az őszi dísznövénykiállítás, ahol a krizantém mellett valószínű a káposztából lesz legnagyobb a választék.
A kiöregedett fikusz légbujtással szaporítható. Mivel egy kis gyakorlat kell hozzá, inkább gyakorlott hobbikertészeknek ajánlott. Válasszunk ki egy 1-3 cm közötti, egészséges ágat, húzzuk le a külső héjréteget 1 cm-es sávban - elvileg itt kezd el majd gyökeresedni. Ezután nedves tőzeget kell helyezni a vágási felültre, majd az egészet műanyag fóliával körbe kell kötözni. Mikor elég gyökeret eresztett metszük el az ágat és ültessük át cserépbe a fikuszt.
Valóban, árnyékban a gyep alulmarad a mohával szemben, ezért érdemes árnyéktűrő növényeket telepíteni. Ezek lehetnek árnyéktűrő évelők, ezek között is vannak lombhullatok és télen is lombosak. Ezek viszont kevésbé bírják a taposást, viszont virágzásukkal plusz díszt visznek a kertbe.
Én még az idei átültetést javasolnám, mivel a fa még nem gyökeresedett be, ha idén még átültetésre kerül, az kisebb stressz neki, mintha már egy begyökeresedett fát kéne kiásni és újra elültetni. Október végéig, ill. amíg a talaj nincs átfagyva átültetheti a fácskát.
Annak csak örülhetünk, ha a kertünkben minnél több állatfaj feltűnik, a gyíkok ottléte arról árulkodik, hogy a kert valamennyire megőrizte természetes arcát, s ezt érdemes is megtartani, ha hosszas gyíkvendégeskedésre számítunk. Az ételkínálat valószínű megfelelő számukra, esetleg folyamatos vízutánpótlásról gondoskodhatunk. Hazánkban egyébként 15 hüllő faj él, s mindnyájuk védett.