11. Hogyan fotózzunk a természetben?
Amit ma lefotózhatsz, azt lehet, hogy holnap már nem érdemes vagy nem lehetséges! A pillanat, - mint azt számos bölcsesség kifejtette már - elszáll. Egy jó képbe viszont bele tudjuk zárni.
Amit ma lefotózhatsz, azt lehet, hogy holnap már nem érdemes vagy nem lehetséges! A pillanat, - mint azt számos bölcsesség kifejtette már - elszáll. Egy jó képbe viszont bele tudjuk zárni.
A mézet elődeink nemcsak élelmiszerként, hanem gyógyszerként is fogyasztották. Lassan visszatérünk szokásaikhoz.
Fantasztikus bejelentést tett két észak-amerikai biológus, miszerint előállították az első olyan paradicsomot, amelyet akár sós vízzel is öntözhetnek a gazdák, vagy nagyobb sótartalmú földbe is vethetnek, mégis ugyanúgy fejlődik, mint hagyományos paradicsomtársai.
A mák hidegtűrő növény, ezért a magját minél korábban kell a finoman elmunkált talajba elvetni. De vajon tényeg hatásos-e a szilveszteri mákvetés?
Régóta ismert fűszer- és gyógynövény, már Nagy Károly frank uralkodó is elrendelte termesztését. Levelét és gyökerét egyaránt felhasználja az élelmiszeripar és a gyógyászat is.
Ha a növény ki van ültetve, akkor a töve körül kell mulcsból vagy egy avarból egy kupacot készíteni. Ha mégis a lakásban teleltetné, inkább egy hűvös (0-10 °C), világos helyet keressen számára.
Ez a növény az azálea (Rhododendron simsii), amely a legkedveltebb szobannövények közé tartozik. Lehetséges, hogy rögtön a lakásba vitte, ahol hősokkot kapott, ez lehet oka a hirtelen hervadásnak. Az azálea számára a 18°C-os átlaghőmérsékletű helyiség, a lágy vízzel történő locsolás és a savanyú ültetőközeg a megfelelő. <p> A mellékelt cikkben bőven olvashat az azálea gondozásáról.
A képen a nagy szívvirág egy testvére látható: ez a feltünő szívvirág (Dicentra eximia). Bokros évelő növény, hűvös, párás fekvést és jó vízáteresztésű, savas kémhatású talajt kedvel. Májustól júliusig virágzik, lombját - a nagy szívvirággal ellentétben - télen is megtartja.
Ahhoz, hogy a leander gazdagon virágozzon, az idősebb fácskákat, bokrokat a tél végével kell visszametszeni. A fiatal növények azért szorulnak metszésre, hogy elágazzanak, koronát neveljenek. Ilyenkor ne sajnáljuk a csemetéket, minél erőteljesebben metsszük vissza a leandert, annál gazdagabban virágzik. Igaz viszont, hogy az erős metszés után a korai virágzás kissé későbbre tolódik. Metszés után a vessző végén lévő rügyek hajtanak ki, ezt az ún. csúcsdominancia okozza, amely általánosan igaz a növényekre. Tehát ha a talajfelszíntől távol, csak a hajtás legvégét metszi vissza, a növény attól még nem lesz bokrosan elágazó, mert csak a legfelső 1-2 rügy fog kihajtani
A turkesztáni szil valóban ellenállób a többi szil fajnál, akár szikes talajon is megél, ezért erdészeti célra már nagy mennyiségben ültetik. A szilfavésznek ez a faj áll ellen a legjobban. Azt, hogy akár 1,8 métert is képes egy év alatt nőni - erre példát még nem láttam, de számára kedvező körülmények között, fiatal korban lehetséges.