146. Pálma: így lesz meseszép a szobában
Egy jól gondozott pálma nem csak mutatós, de eleganciát is kölcsönöz az otthonunknak. Gyönyörű példányokkal díszíthetjük lakásunkat, és még csak nem is jár sok munkával. Lássuk!
Egy jól gondozott pálma nem csak mutatós, de eleganciát is kölcsönöz az otthonunknak. Gyönyörű példányokkal díszíthetjük lakásunkat, és még csak nem is jár sok munkával. Lássuk!
Gyönyörködtető látvány, ha otthonunkból kilépve zöld pázsitra esik tekintetünk. Azok, akiknek gyermekkori emlékeiben is szerepel a pázsit-élmény még inkább vágynak rá. Legtöbben a pázsitfüvet használják „szabadtéri” szőnyegként. A pázsit ápolása és rendben tartása óhatatlanul is felvet egy alapvető kérdést.Valóban a fű a legzöldebb pázsitnak való növény?
Érdemes fekete áfonyát ültetni kertünkbe, hiszen ennek az értékes bogyósnak minden része jól felhasználható. Lássuk, miért is olyan értékes ez a gyümölcs!
Ősszel felmerülhet bennünk a kérdés, mikor és hogyan metsszük meg a rózsát. Mutatjuk, mire kell figyelni.
A csillagfürt színessé varázsolja a kora nyári virágoskerteket feltűnő, különleges fűzérvirágzatával.
Nagyon csábító lehet a gondolat, hogy az ember kiszórja a magokat a megcélzott helyre, és várja, hogy kinőjenek, de ez biztosan elég rossz hatásfokú megoldás sajnos. Ezeket a magokat szívesen megeszik a rágcsálók, és míg versenyképes kis cserje lesz belőlük (mondjuk fél m), az min. 1 év. Idáig folyamatosan vigyázni kéne rájuk, hogy ne nőjék túl őket a gyomok, ne száradjanak ki, ne egye meg őket semmi, stb., ez mindenképpen macerás, de persze meg lehet próbálni. - mindegyik magnak szüksége van hidegre, mivel tavasszal csíráznak maguktól a természetben. A mogyorónak min 4 hónap hideget ír, a kökénynek 3 hónapot, a galagonyának 3 hónapot, azzal a megjegyzéssel, hogy tavasszal nagyon nehezen kezd el csírázni, sokszor vár még egy évet, mielőtt megtenné. A gyakorlatban két megoldás van: vagy elülteted a magokat már valami cserepekbe, és mindenestül kirakod őket télire, vagy most nedves homokba berakod mindet, úgy rakod ki télire a hidegbe, és tavasszal ültetsz.(mindkét esetben vigyázz, hogy ne férjenek hozzájuk a rágcsálók)- a megfelelő ültetőközeg eltalálása sem egyszerű. Annyi a lényege, hogy az egynyári virágokkal/zöldségekkel ellentétben olyan ültetőközeget kell kitalálni, ami sokáig, akár 1-2 évig sem merül ki, nem sok hirtelen felvehető tápanyag van benne, hanem fokozatosan kevés. Én vsz a helyi talajt javítanám fel egy kis komposzttal, pl.- trükk, ami nekem nagyon tetszik: érdemes olyan cserépbe ültetni, aminek van egy nem túl kicsi lyuk az alján. Amikor a cserje gyökere elér idáig, kibújik, de a levegőn a főgyökér elszárad, és növeszt egy csomó oldalgyökeret, így nagyon jó, erős gyökérzetű cserjét kapunk ahelyett, hogy szegény főgyökér spirálban menne körbe-körbe a cserép alján.- kiültetni akkor érdemes, ha már min. 40-50 cm-esek a cserjék, ekkor már általában elég erősek hozzá.Szóval magról cserjét/fát nevelni nem egyszerű, én csak olyan faj esetében pepecselnék ilyesmivel, amihez másképp nem tudok hozzájutni. Mindhárom cserje nagyon gyakori, lehet, hogy jobban jársz, ha szedsz hajtásokat, és szaporítassz vegetatívan, vagy akár kiásol pár csemetét.
Tisztelt Kónya! Elméletileg az alkalmazott vegyszerek helyes dózisban nem perzselhették volna meg a lágyszárúakat. A zsenge hajtású növények ilyen vegyszerek alkalmazása mellett akkor perzselődnek meg, ha a a permetezés 25C felett történt, vagy enyhe dózistúllépés történt (erre hevesen reagálnak a lágyszárúak) vagy tapadásfokozó (Nonit) alkalmazása esetén szintén az enyhe dózistúllépés is okozhat ilyen tüneteket. A növények nagyrészt túlélik, és rejtett rügyekből újra kihajthatnak. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Tavaszi! A képen látható növény a Deutzia x rosa. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Az orgona nyári metszéseNyáron az orgona elszáradt virágait az első ágig visszavághatja. Így a cserje szép tömött marad, és elkerülheti, hogy az orgona bizonyos idő múlva alulról „fölkopaszodjon”. A metszést követő évben orgonája újra virágpompában virít majd.Októberi fiatalító metszésHa az orgona túl nagy lett, akkor októberben, a növekedési ciklus után fiatalító metszést végezhet el rajta.A fiatalító metszés során az idős cserjét 3-5 év alatt teljesen vágja vissza, azonban előzőleg döntse el, hogy melyik ágat melyik évben kívánja levágni. A cserje közepén kezdje a metszést, ne a külső oldalán. Egyenletesen vágja le az ágakat kb. 30-40 cm-es magasságúra, lehetőleg kicsivel egy olyan szem fölött, amely kifelé néz. Az első évben az ágak egyharmadát metssze meg.A második évben belülről kifelé haladva azoknak az ágaknak a felét vágja le, amelyeket az első évben nem metszett meg. A harmadik évben az orgona maradék külső ágai kerülnek sorra.Az orgona metszése áprilistól szeptemberigGyökérhajtások (vadhajtások) az egész növekedési fázisban keletkezhetnek. Ezeket a lehető legmélyebben vágja le. Azokat a vadhajtásokat, amelyek a visszavágás következtében képződnek, szintén azonnal le kell vágni.
Kedves Olvasónk! Nem látom a növényt így nem tudom, hogy kártevő vagy betegség az oka. Mindenesetre ezek az általános tanácsok biztosan segítenek: A leander virágzását egyik legnagyobb mértékben befolyásoló tényező a teleltetés. A legmegfelelőbb hely számára egy hűvös, sötét, párás hely. A tövét tartsuk ilyenkor is nedvesen. Egy másik fontos tényező a tápanyagutánpótlás. A leander rendkívül tápanyag- és vízigényes növény, és csak a tűző napon szépül meg igazán. Nagyon lényeges a leander rendszeres visszametszése, főleg kétévente. A metszések hiányában a növény felnyúlik. Ilyenkor csak arra ügyeljünk, hogy ne drasztikusan metsszük vissza őket. Az elvirágzott részeket vágjuk le, ellenkező esetben a leander elkezd a magra és a termésre dolgozni, ami a virágzás szempontjából nem jó. Ha leanderünk kinőtte a cserepét, akkor érdemes a növényt megfiatalítani. Szedjük ki a növényt a cserépből, a gyökeret vágjuk vissza kb 20%-kal, végül az egész növényt arányosan metsszük vissza, és így ültessük be az új tápanyag közegbe, így 2-3 évig még ugyanabban a cserépben megél. Az alábbi képen takácsatka szívogatás nyomai láthatók, ettől is legyengülhet annyira a növény, hogy nem virágzik: Hogyan bírjuk virágzásra a leanderünket? Hogyan gondozzuk, szaporítsuk?- Amit a leanderről tudni kell Hogyan kell metszeni a leandert? És mit tegyünk, ha elfagyott? Vagy ha beteg?