1516. Petrezselyem: gyökér vagy levél?
A petrezselyem a magyar konyha egyik legrégebben használt zöldsége. Magas illóolaj- és vitamintartalma - levélzöldségként - már kora tavasszal elérhető.
A petrezselyem a magyar konyha egyik legrégebben használt zöldsége. Magas illóolaj- és vitamintartalma - levélzöldségként - már kora tavasszal elérhető.
Nem untatunk senkit a jól megszokott töltött paprika receptekkel, helyette új és izgalmas paprikaételeket ajánlunk!
A gyümölcsök színűkkel és illatukkal csábítják az arra járókat és repülőket: harapj belém, légy boldog a húsommal és vidd messzire a magjaimat, és ne köpj ki, hanem inkább trágyázd meg a leendő palántámat.
A tavasz egyik első zöldsége a hónapos retek, ami fontos vitaminforrás tavasszal. Most érdemes elvetni!
Nemcsak az ételeinket változatossá tévő színes díszekről van szó, hanem olyan salátanövényekről, amelyek napokig megőrzik roppanó állagukat és frissességüket.
A metszési gondozási munkálat legfőképpen a lombozat struktúrájának kialakításából áll. Eldönthetjük el, hogy a fa melyik tulajdonságát " domborítjuk ki" a metszéssel. Újonnan telepített sövény esetén az első, amit alkalmaznunk kell, az az alakító metszés. Ha fiatal (mondjuk egyéves) növényeket ültettünk, akkor az ültetést követően megkezdhetjük a nyírást. A talajfelszíntől számolva, 10-20 cm-es magasságban vágjuk vissza őket. Ezzel biztosítjuk a kellő tömöttséget, így már az aljától kezdve sűrű sövényünk lehet. Idősebb növények ültetése után csak kismértékű visszavágásról kell gondoskodnunk. Aztán amíg sövényünk el nem éri a kívánt magasságot, évente 2-3 alkalommal érdemes nyírni, de figyeljünk rá, hogy két egymást követő vágási magasság között ne legyen nagyobb távolság 10 cm-nél, mert úgy nemhogy sűrűsödne, hanem fokozatosan ritkulni fog. A vágások optimális időpontja tavasszal és nyár elején van, amit módosíthat sövénynövényünk növési sebessége, valamint a kert intenzív ápolásától függően a vegetációs idő során többször is levághatjuk. Fontos, hogy a sövényünk keresztmetszete téglalap vagy nyújtott trapéz legyen, ellenkező esetben az alsó régiók nem kapnak elegendő fényt, és a beárnyékoltság következtében felkopaszodnak. Fenntartó metszést akkor végzünk, amikor sövényünk már elérte a megfelelő magasságot. Ezt is évi 2-3 alkalommal végezzük, olyan időpontokban, mint az alakító metszéseket. Főleg idősebb sövények esetében fontos gondoskodnunk az ifjító metszésről. Ezt jelentősebb felkopaszodás esetén, vagy öreg, korhadó ágak eltávolításakor alkalmazhatjuk. A növények növekedése egy idő után leáll, elérik fajtájuk jellemző paramétereit. Majd az idősödő szárrészek fokozatosan elhalnak, átadják helyüket a tőről hajtó új sarjaknak. Ez a folyamat egy állandó körforgás. Ebben az önifjításban mi a metszéssel vehetjük ki részünket. Az öreg hajtásokat úgy vágjuk vissza, a tőhöz közeli fiatal vesszőkig, hogy azok átvehessék szerepüket. Az ifjítás ideje mindenképp a téli időszakra essék, mert nyugalmi állapotuk miatt ilyenkor kevésbé sínylik meg a metszést. Ilyenkor elképzelhető, hogy vastagabb ágakat is le kell vágnunk, amiket aztán sebkezelővel be kell kenni. Lombhullató sövényünk esetén ezeket a metszéseket kell végeznünk, ebben a sorrendben.
Fás dugvánnyal szaporítható. Fás dugványnak a sem túl erős, sem túl gyenge (fajra, fajtára jellemző), hosszú, egyenes vesszők a legalkalmasabbak. A vesszők megszedésének optimális időpontja késő ősszel van (de a növények többsége megfelelő eredményt ad, ha a vesszőket december-január-februárban szedjük). A dugványok hossza 20 cm körüli legyen (18-35 cm). Fontos, hogy legalább két rügypár legyen a dugványon, egy alul, egy pedig felül. A vágáshoz éles, nem roncsoló metszőollót használjunk. A dugvány alját az alsó rügy alatt 0,5 cm-rel, felül pedig a felső rügy felett 1,5 cm-rel vágjuk el. Az alsó vágás egyenes legyen, a felső vágás pedig ferde és ne a rügy felé lejtsen. A dugványozáshoz laza szerkezetű, könnyen felmelegedő talaj a legalkalmasabb. A dugványokat függőleges helyzetben tűzdeljük el. A dugványozáshoz szükséges rést ásóval nyitjuk. A dugványt úgy helyezzük a földbe, hogy a legfelső rügy a talaj felszíne felett legyen. A dugványokat földdel, homokkal takarjuk a kiszáradás ellen.
A károsodásnak többféle oka is lehet. A kajszi egyik gyakori betegsége a gutaütésként is ismert pszeudomónászos elhalás. Ilyenkor egész ágrészek halnak el, a metszlapnál barnulás figyelhető meg, és az nedves, kellemetlen szagú. A leukosztómás betegség hasonló elhalási tüneteket okoz. Ezen kórokozók ellen metszéssel, metszés utáni sebkezeléssel (pl. Fixpol), és a tavaszi rezes lemosó permetezéssel lehet védekezni (pl. Cuproxat FW). Mivel a fő fertőzési időszak ősztől kora tavaszig tart, a szokásos rezes lemosást követően célszerű a fát rügypattanás után - virágzás előtt metszeni. Ilyenkor a sebkezelés el is maradhat. Korábbi metszés esetén azonban a műveletet kövesse a rezes lemosás. A moníliás betegség is okozhat kosodást. Ellene szintén hatékony a rezes lemosás, melyet a virágzás alatti - elején és végén - 2-szer (pl. Rovral 50 WP-vel) elvégzett, majd sziromhullás után még kétszeri (10 naponta) permetezés egészít ki.
Üdvözlöm! A Sárkányfát (Dracena marginata) a legegyszerűbben fej,- és törzs dugvánnyal szaporíthatjuk. A megnyúlt törzs eléggé gyakori, de ezt fel darabolva kiváló szaporító anyagot kapunk! A fejdudványokat és a törzs darabokat vízbe, vagy tőzegbe tenye, ahol meg fognak jelenni a gyökerek, nem szükséges külön bujtással gyökeresedésre bírni! Ha a tőzeget választja, akkor ügyeljen arra, hogy sose száradjon ki, mindig nedvesítse. A Dracena szaporítását legjobb nyáron végezni, de még én azt javaslom, hogy megpróbálhatja most is nyugodtan! A dugványokat pár hét után -amikor a gyökerek megjelennek- el lehet ültetni, de addig is meleg, világos helyre tegye őket. A második kérdésre a válasz: egyszerűen elvágják ott, ahol azt akarják, hogy elágazzon! Ezt gyakran viasszal be is kenik.
Üdvözlöm! A murvafürtnek (Bougainvillea) telelés közben 7-10 C a legmegfelelőbb. Ha állandó a hőmérséklet (7-10°C), akkor tavasszal a levelek is meg szoktak maradni. valószínüleg azért hullik le a levél, mert a hőmérséklet néha lesüllyedhet a kívánt hőmérséklet alá. A helye jó, mert ő nagyon meleg, napos helyet szeret. Azt javaslom, hogy a földje legyen laza, jó vízgazdálkodású, akár tőzeggel lehet lezítani, illetve a tápot kéthetente adja, nagyobb nitrogén és nagyobb kálium arányban. A nitrogéntől a növény zöldebb lesz, a káliumtól ellenállóbb. Persze foszfor is kell neki, csak enyhébb dózisban. A hoszzú, megugrott hajtásait csípje vissza, ezzel is virágzásra lehet serkenteni. Szerintem fog virágozni, ha betartja a tanácsokat, illetve, nem kell még nyáron sem agyon öntözni! Csak mértékkel! Ilyen csodás a murvafürt, ahol otthon érzi magát Még több hasznos info: Hogyan gondozzuk a murvafürtöt? (Bougainvillea) Citrusfélék, leander, murvafürt: dézsás növények felkészítése a szezonra A murvafürt (Bougainvillea) téli gondozása