156. Keserűlevélke (Exacum affine)
A keserűlevélke apró termetű növény. Halvány kék vagy fehér, sárga közepű virágai is kicsik. Gazdagon virágzik, a virágai illatosak.
A keserűlevélke apró termetű növény. Halvány kék vagy fehér, sárga közepű virágai is kicsik. Gazdagon virágzik, a virágai illatosak.
A madárfészekpáfrányt (Asplenium nidus) nagy, sötét középerű, hullámos szélű, lándzsa alakú levelek jellemzik. Jó búvóhelyek a kártevők számára. Ezért aztán ki is használják...
Az otthonunkban nevelhető összes virág közül talán a papagájvirág (Strelizia reginae) a leglátványosabb. Tartása télikertben a legideálisabb.
Az első spanyol misszionáriusok azt képzelték a golgotavirágról, hogy Krisztus szenvedésének jelképét hordozza és a dél-amerikai indiánok megtérítésére szolgál.
A Madagaszkárról származó pompás kutyatej már régi kedvenc és igénytelensége miatt ma is előkelő helyet foglal el a szobanövények között.
Ha 20 C vagy annál melegebb, egyenletes hőmérsékletű helyen tartja,a dugványok gyökerezése folytatódik. Az angyaltrombita gyökereztetését vagy tőzegben vagy perlitben javaslom, nem vízben. Gyökerezéshez zöld vagy legfeljebb félfás hajtásokat ajánlok.
Diófa gyökerét, legalább is annak többségét, ajánlott eltávolítani a talajból. 2-3 év várakozás után más fák már ültethetők. Az új fák telepítése előtt a talajt érdemes megforgatni és szerves trágyával dúsítani. A tujafélék fagyállók, nem szokta a fagy az edényben élő egyedeket károsítani. A tuja, mivel örökzöld, a fagyos időszak kivételével aktív állapotban van, anyagcserét folytat, tehát vizet igényel. Ha a földje télen kiszárad, a növény is kiszárad, elpusztul. Tél végi elhalását nem a fagy, hanem a vízhiány szokta okozni.
Először is az aljára agyaggolyót vagy üveggyöngyöt kell tenni 1-2 cm vastagságban, ez felelős a fölösleges víz elvezetéséért. Erre kell rétegezni a virágföldet, illetve savanyú mészmentes tőzeget, amennyiben húsevő növényekkel akar foglalkozni. Az egyes növények fényigényét szakkönyvekben megtalálja természetesen, ha fényigényes növényekkel akarja betelepíteni, akkor pótmegvilágításra van szüksége speciális növényes fénycsővel. Mivel elég kicsi az akvárium, ezért kis termetű fajokat lehet csak betenni, pl. Fittonia, Selaginella, Drosera, Dionaea.
A jelenleg szaporításra engedélyezett birsfajták között nincs öntermékenyülő fajta, ami elfogadható mennyiségű gyümölcsöt teremne. Szakemberek azt javasolják, hogy 2-3 fajtát termeljenek együtt a sikeres beporzás érdekében. Az Angersi, Berecki, Mezőtúri, Konstantinnápolyi fajták virágzása közel azonos időben történik, kölcsönös beporzásra alkalmasak. A felsorolt fajták oltványai faiskolákban beszerezhetők.