1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
Sajnos a cserépben lévő hagymák nagy valószínűséggel nem fogják túlélni a telet és ki fognak száradni. A locsolás sem megoldás, mert a hagyma biológiai életciklusához szüksége van a hideg nyugalmi időszakra, így a legjobb lenne kiültetni valahova. A cserépben virágoztatott télálló hagymák nagy része előpreparált (hűtéssel a hagymák biológiai életciklusát befolyásolják), ami nagy megterhelés a hagymára nézve és legtöbbször már nem képes regenerálódni. Ha kertbe kiülteti, ott is lehet, hogy évek múlva fog majd csak újból virágozni. Amivel meg lehet próbálkozni, de a siker nem garantált, hogy hideg helyen tartja (5 fok körül, de semmiképpen nem 0 fok alatt) és nagyon kevéssé locsolja, csak úgy, hogy éppen nedves maradjon egy kicsit a föld. Ha túléli és tavasszal elkezd kihajtani, akkor meg tápanyaggal segítheti a fejlődését. Hogyan neveljünk szép liliomot? Tavaszi hagymások téli hajtatása
A vetés optimális időpontja április vége, május eleje. Vetni az érett, egészséges mogyorót lehet. A tokjával együtt elvetett mag egyenletesebben és biztonságosabban kel ki, de el lehet vetni a tokból kifejtett magot is. További részleteket talál alábbi cikkünkben:
Vénusz légycsapója (Dionaea) "etetése" A Vénusz légycsapó csírázáskor már a sziklevelek utáni első leveleivel ragadoznak nálunk, üvegházi molytetveket, ugróvillásokat, stb ejtenek el. Ha a növényének nagyon aprók a levelei, akkor inkább ne erőltesse az etetést, hisz rovar nélkül is jól megvannak. Szempont, hogy a csapó méretének 1/3-át nem haladhatja meg a zsákmány mérete. Vénusz légycsapója átültetése Ha elfeketedik, akkor befejezte az a levél a működését, a növény természetesen nem hal bele. Télen nyugalomban vannak, ez genetikaila programozott, nem kell etetni! A lecseppenő víz nem gond, de nem tudom elégséges e számukra ott a fény? (napimádó növények). Mi minden tavasszal átültetjük őket novobalt moha tőzegbe, ezt javasolni tudom Önnek is! Légycsapóm kiköpte a legyet, mi lehet a gond? Vénusz légycsapót csak tavaszi időszakban szabad átültetni? Otthoni körülmények között szaporítani a vénusz légycsapóját?
A bonsaiként nevelt növények tartási körülményei jelentősen eltérnek egymástól! A helyes tartás megállapítása érdekében meg kell állapítani, milyen fajjal van dolgunk! Ennek legegyszerűbb módja, ha digitális fényképezőgéppel lefotóza a növényt és a képeket címünkre elküldi! Kérem, törekedjen arra, hogy a fotók élesek legyenek, tartalmazzanak az egész növényt és a levelekeket közelről mutató képeket egyaránt.
Az összel ültetendő hagymás növényeknek a biológiai életciklusuk normális körforgásához szükségünk van téli nyugalmi állapotra. A tavasszal a levelek által feltöltödött hagyma nyáron felkészül a nyugalmi ciklusra, majd a hideg beköszöntével gyökereket és hajtást fejleszt. Igy vészeli át a telet. Ha ezt nem kapja meg, nem marad életképes. Lakásban virágoztatott hagyma életciklusát úgy tudjuk befolyásolni, hogy 2-3 hónapra 5 fok körüli hőmérséklen tartjuk a kis hagymát. Én ezt a hütőben szoktam megtenni. Kereskedelemben télen hajtatásra kapható hagymák mind előhűtött un. prepared hagymák. Általában a botanikai nárciszok, krókuszok és jácintok alkalmasak a téli virágoztatásra. Tavaszi hagymások téli hajtatása Cserepes jácint ősszel és télen is!