1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
Helyettesítő szer lehet a Nevirol, amely meghosszabbítja a bibék élettartamát, tehát nagyobb a jó megtermékenyülés esélye, de kell a megporzás. A jó porzófajta, annak közelsége, és az elegendő méhjárás önmagában is elegendő lehet, a szer használatát csak akkor javaslom, ha valamelyik tényezővel baj van. Egyébként túlkötés lehet az eredmény, vagyis sok, kicsi gyümölcs.
A növényi alkoholos kivonatokat tinktúrának hívjuk. Fokhagymából az alábbi módon készíthető: Fokhagyma tinktúra: 2 dl tiszta alkoholba szeleteljünk annyi fokhagymát, amennyit ellep az alkohol. Azután higítsunk az alkoholnak megfelelő mennyiségű desztillált vízzel. Néhány hét állás után leszűrjük és orvosságos üvegekbe töltve használhatjuk. Csak fokozatosan növeljük az adagot, először csak 5-5 cseppet fogyasszunk.
A szakirodalom azt mondja, hogy ne tegyünk kutyaürüléket a komposztba, mert káros baktériumokat tartalmazhat. A saját komposztomba én tettem, mert azt gondoltam, hogy nem találok meg minden darabot a gyepen, és azt a száradás után a fűnyíró rendesen elporlasztja, elszéleszti a levegőbe, tehát úgyis megkapom azokat. Döntsön saját feje szerint. A komposztálás folyamata - sosem késő belekezdeni! Tavasszal vagy ősszel komposztáljuk a talajt? Komposztálási módszerek
A képen látható növény valószínűleg guava, ha az Interneten rákeres, akkor talán pontosabban be tudja azonosítani. Sajnos így fényképről pontosan meghatározni elég nehéz.
Tavasszal azokat a hagymákat és gumókat kell elültetnünk, amelyek nyáron virágoznak és föld alatti részeik nem télállóak, hanem érzékenyek a fagyra ezért ősszel fel kell szedni őket a talajból és száraz, fagymentes helyen teleltetni. Az ültetési mélység és az egymástól való távolság legyen kb. 10 cm. Nem igényel különleges földet, általános, laza, jó vízelvezető talaj megfelelő számára.