1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
Betegség nyomát nem látom! Ezen növényeknél a helytelen tartásmód miatt (is)gyakran jelennek meg különböző levélfoltosságok ami alapjában véve (általában) nem a betegség jele, hanem a növény reakciója. (pl.gyenge tápanyagellátás, kevés fény, túlzott meleg stb.) sok fényt, légmozgást és hűvöset (14-18 fok) szeret.
Tekintettel arra, hogy fényképet nem küldött, csak feltételezésem van a kártevőről: a vándorpajzstetvek, amikor még nem borítja hátukat a fehéres viaszréteg, hasonlóak az ászkákhoz. A pajzstetvek alattomos, gyorsan felszaporodó, rejtetten élő kártevők: mire észreveszik, különösen télen, már szinte az egész növényt ellepik, gyakran a szomszédos növényeket is. Szappanos-vízes fogkefés finom dörzsöléssel a többségét távolítsa el, ha lehet, érdemes visszametszeni a növényt. A kisebb lombú virágot 3-4 alkalommal permetezze le Actara rovarölő szerrel hetente. A maradék permetlével minden alkalommal öntözze be a növény talaját víz helyett. Ez a kártevő gyakran a talajba is behúzódik. A kezeléssorozat után rendszeresen figyelje, hogy nem maradtak-e fenn egyedei. Polifág kártevő, a szobában található valamennyi növényre rátelepedhet, érdemes minden növényt alaposan átvizsgálni, és megelőzésképpen lekezelni. A leírt kezeléseket csak olyan helységben végezze, ahol folyamatosan nem tartózkodnak.
Ha valóban ezt a hagymát vásárolta, akkor ez egy afrikában honos növény, tehát nem télálló hazánkban. Mi még nem találkoztunk vele a magyar kereskedelemben, nagyon ritka faj. Gratulálunk, ha sikerült hozzájutnia. Irodalom valóban nincs róla magyarul, csak egy Amazon.com- n kapható könyvben található több róla, ami Dél-Afrika hagymás növényeiről szól.
Ennél a növénynél a metszés csak alakformáló, igazából ha kikerül napra, persze szoktatással, akkor virágozni is fog. A túl hosszú ágakat célszerű visszavágni, hogy legyen a fácskának szép formája!
Csak egy ilyen fajta van, a teljes neve Meteor korai, de röviden csak Meteor-nak emlegetik.