1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
Vérvirág - Haemanthus coccinesus Hagymás növény Dél-Afrikából, mely tavasztól őszig van lombban, utána akár sötétben is lehet teleltetni anélkül, hogy károsodna, mivel visszahúzódik olyankor. Csigáktól védett, napos helyen tartsuk nyáron, ne öntözzük túl sokat.
Most ősszel is meg lehet venni és átteleltetni. Télen a legjobb számára a melegház, télikert, de biztosan áttelel, akár egy majdnem sötét garázsban is. Vigyázzon arra, hogy +6 - +7 °C-nál alacsonyabb hőmérséklet ne érje a növényeket és a hőmérséklet viszonylag állandó legyen. Teleltetés közben, ha a hőmérséklet az említett +7°C körüli, akkor a levelei is túlélik a téli időszakot, a növényen maradnak. A földjét csak igen óvatosan kell öntözni. Szinte félszáraz, - alig nedves állapot a legmegfelelőbb. Tavasszal, fokozatosan növelhetjük a fényt, egy mérettel nagyobb edénybe ültetjük a növényt és 15:5:10 NPK arányú tápoldattal elkezdhetjük öntözni. Fokozatos átmenet után a végleges helyére tehetjük.
A szőlő elterjedt betegsége az "esca". A neve egy tünetegyüttest jelent, egész Európában elterjedt, gyakori. Pontosan eddig nem tudták a szakemberek meghatározni az okát, de több gombafajt is azonosítottak ilyen betegségben szenvedő szőlőtőkékből. A növény lassú halálra, pusztulásra van itélve. Életét meg lehet hosszabbítani, ha bőségesen ellátjuk tápanyaggal, bátran alkalmazhatjuk a lombpermetezés formáját, öntözzük, és a beteg barna faszövetű részeket lemetsszük a tőkéről, és azt követően megsemmisítjük.
Különleges gondoskodással késztethető virágzásra. A tápdús, jó vízgazdálkodású talajt és sok napsütést kíván. Ha ezt megkapja, virágozni fog. Mivel nem télálló, hazánk klimatikus viszonyai között télire mindenképpen fel kell szednünk és száraz, hűvös helyen teleltetni.
Az ámbrafa napos vagy félárnyékos helyre való. A savanyú talajt kedveli, mészérzékeny, meszes talajon levelei besárgulhatnak. Telepítésnél savanyú kémhatású tőzeget kell keverni az ültetőgödrébe, illetve a későbbiekben is figyelni kell, hogy a talaja ne meszeződjön vissza. Ez utóbbinak a technikai biztosítása nehéz: a fák gyökérzete évről évre a törzstől eltávolodva nő, tehát egyre nagyobb talajtömeget kell(ene) savanyítani. Ha tőzeget ás a talajba, a körülötte elhelyezkedő gyepet tönkreteszi. Megoldás a gyökérzóna talajának ecetes vízzel történő rendszeres áztatásszerű beöntözése. Erre a célra a 20 %-os ételecetből 1 evőkanállal mérjen 10 liter öntözővízbe. Alkalmanként 6-8 vödör víz szükséges lehet. A levelek sárgulása vashiányt mutat, a talaj mésztartalma gátolja a vasfelvételt. Permetezze a fa lombját még augusztusban Wuxal szuper kombinált műtrágya 0,2-0,3 %-os oldatával 2x. Tavasszal a wuxalos lombpermetezést májustól folytassa.