1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
Kedves Nóra! Ha a fenyő a tűző nap ellenére kapott elég nedvességet, akkor ez nem jelenthet gondot. Ajánlom a növényt élőben is megnézetni egy hozzáértővel, mert lehet, hogy valamiféle örökzöldeket támadó fertőzés, vagy kártevő a barnulás oka. Ebben az esetben permetezéssel is megállítható a károsodás.
A túlzott meleg, a túl kevés fény és a túl száraz levegő is árthat a növénynek. Ilyenkor a levelek elszáradhatnak, a növény felkopaszodhat. Ha ugyanazon a helyen tartja, a fény és a hőmérséklet még változhat az időjárás hatására. A takácsatkák és a pajzstetvek gyakran károsíthatják, de ezek láthatóak a növényen. A gombás megbetegedések általában kör alakú, világos folt formájában jelentkeznek a leveleken. Mivel a levélfoltosságot is említette, mindenképp le kellene permetezni alkalmas gombaölő szerrel, és ezt többször ismételni!
Jó választás!:) A keserűlevélke nagyon szép, kedves kis növény és könnyű gondozni. Szinte bármelyik igényesebb virágüzletben megvásárolható!
Van egy gombás betegsége, a fuzárium, szedjük le a beteg leveleket és a növény él, virul tovább. Ami komolyabb betegség, az a pajzstetű. Teljesen elszínezi a leveleket, szürkés árnyalata lesz, nem valami esztétikus, és az egész növényt képes tönkretenni. Itt a kezdeti státuszban még lehet védekezni azzal, hogy a megtámadott leveleket eltávolítjuk. Az alacsony vagy magas páratartalom, az erős napsugárzás, a növényvédő szerek, esetleg fényhiány is barna színű levélfoltosodást válthatnak ki.
A Hardy körtefajta nem öntermékenyülő, szüksége van porzó fajtára. Legjobbak a következők: Bosc kobakja, Clapp kedveltje, Serres Oliver, Vilmos fajta. A korona esetleges visszametszését majd csak tavasszal javaslom, amikor egyébként is meg kell vizsgálnia az esetleges fagykárt.