1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
Az Ön által elküldött képeken nem pálma, hanem yucca látható, így annak tartása is némileg különbözik a pálmafélékétől. A yucca vízigényéről érdemes tudni, hogy a túlöntözésre érzékenyebb, és a hűvös helyen tartott növény nem is párologtat túl sokat. A téli időszakot szinte öntözés nélkül is elviseli, ha a hőmérséklet nem nagyon haladja meg a 10 fokot. Ha ennek ellenére folyamatosan kapja a vizet, akkor a gyökerek sérülnek (gyökérrothadás), a törzs sokszor felpuhul, és a növény lassan elpusztul. Tehát első lépésben meg kellene nézni, hogy a gyökérzettel minden rendben van-e. A cserép alján biztosan kijött már néhány gyökér, amely ha puha, sötét színű, szétnyomható és kenőcsös állagú akkor a túlöntözés okozza az elsődleges problémát. Ha a cserép alján ezt nem lehet megfigyelni, akkor óvatosan ki kell emelni a növényt a cserepéből úgy, hogy a földlabda egyben maradjon, és egyszerűen vissza lehessen helyezni. A második lépésben pedig a növényt le kell permetezni rovar és gombaölőszerrel is. Mivel a yuccaféléket károsító mexikói gomba és szívókártevő féléket nem ismerem, így a képen látható fehér foltokat sem tudom meghatározni. Elképzelhető, hogy nedvszívók kártétele okozza a levelek száradását, de az is lehet, hogy a csúcsrügy gombás fertőzése miatt száradnak. Ha nagyon száraz (alacsony páratartalmú) helyen van a növény, ahol jól mozog a levegő, és a megbarnult levelek is roppannak és teljesen száraz tapintásúak, akkor a gombás fertőzés gyakorlatilag kizárható, és szívó kártevő okozza a problémát. Ha a levelek barnák ugyan, de nedves tapintásúak, akkor sokkal inkább egy gombaféle a tettes. Vegyszeres védekezéssel és megfelelő tartással mindkét probléma orvosolható. Természetesen a permetező szeren leírt adagolási útmutatót szigorúan be kell tartani, és hatékonyabb a védekezés, a permetezést 7-10 nap múlva megismétli.
Sajnos a sütőtök nem tartozik a jól fagyasztható zöldségek körébe, mivel kiolvasztáskor puha és szivacsos lesz. Legjobb a sütőtökkockákat kevés vízben megpárolni, pürésíteni és úgy lefagyasztani. A pürét felhasználhatjuk piték, muffinok, töltött tészták és levesek készítéséhez. Eltarthatóság: 6 hónap.
Az alábbi egynyári balkonnövény fajok bírják jól a tűző napsütést - természetesen a megfelelő vízutánpótlás mellett: - futók: balkon aranya (Bidens); sétányrózsa (Lantana camara), tömpevirág (Sanvitalia), csüngő verbéna, - bokros növekedésűek: törpe dália, cseppecskevirág (Oestospermum), bársonyvirág (Tagetes), záporvirág (Gazania), bojtocska (Ageratum)
Nagyon ritka, hogy díszcserjét magról neveljenek, sokkal elterjedtebb a dugványról való szaporítás, ezért faiskolákban is csak kisebb-nagyobb előnevelt példányi kaphatók a vérborbolyának is. Javasolom, hogy vegyen 1-2 példányt és a friss hajtásokból készítsen saját dugványokat.
Az apró, légy-szerű repkedő állatok valószínűleg a növények talajából bújtak elő, és azokkal kerültek be a lakásba. A talajban, tőzegben lárva alakban meghúzódva a virágokkal elterjeszthetők, a meleg hőmérsékletű lakásban hamar kifejlődnek belőlük a hártyásszárnyú szúnyogok vagy legyek. A repkedő alakja nem károsít, a talajban élő lárvák sem mindegyike bántja a növényt gyökérzetét, de jelenlétükkel zavarják az otthon komfortérzetét. A lakásban rovarölő szereket kipermetezni egészségügyi okokból nem szabad. Ha kezelni szükséges, lépcsőházba, garázsba, vagy a lakás olyan részébe, helyiségébe vigye ideiglenesen a növény(eke)t, ahol senki nem tartózkodik. Kezelésre javaslom az Actara 25 WG nevű szert, annak permetezésre javasolt oldatával, bő lémennyiséggel, víz helyett öntözze be a cserép talaját. Ezt ismételje meg még két alkalommal.