1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
Minden levirágzott orchidea virágszárát csak akkor szabad levágni amikor az természetes úton magától visszaszárad, mivel a virágszárból nagyon sok tápanyag visszapótlódik a növénybe. Lepkeorchiknál viszont sűrűn előfordul az is,hogy elágazva vagy tovább növekedve újra virágzik.
A Leea világos, de a közvetlen napsütéstől védett, télen 20°C alatti helyet igényel; míg nyáron a szabadban nevelhető. A növekedési időszakban rendszeresen locsoljuk, a földjét tartsuk nedvesen. Tápanyagigényes, ezért tavasztól-őszig hetente tápoldatozzuk. Valóban nagy termetű növény, de kisebb metszéssel kordában tartható.
Sajnos ilyen irányú pontos ismereteim nincsenek, de én inkább komposztálnám a maradék zöldség-gyümölcsöket és a kész komposztot használnám fel az átültetendő növények földkeverékéhez. Ennél biztosabb ásványi anyag pótlás, ha az adott növény számára összeállított tápoldatokat, táprudakat alkalmazzuk.
Vérvirág - Scadoxus multiflorus kényes növény, nagyon tápanyagigényes. Tápdús földbe ültesse, és csak ha megerősödött, és melegebb lesz az idő is, akkor ültesse ki. Minden tavasszal és nyáron (a virágzás kezdetéig) tápoldatozni kell. A laza szerkezetű föld alatt sarjhagymák fejlődnek, amelyeket - óvatosan leválasztva - fel lehet használni a szaporításhoz. A kis hagymának három évre van szüksége ahhoz, hogy virágzóképes növény fejlődjék belőle. Tavasztól a virágzás befejeztéig a talajnak állandóan nyirkosnak kell tartani, de a cserép nem állhat a vízben! Ősztől tavaszig mérsékelten kell öntözni, hogy földje ne száradjon ki teljesen. Téli hőigénye minimum 10 fok, de hűvös szobában is teleltethető.
Az Actellic raktári kártevők ellen ajánlott rovarölő szer, nagyon jó gőzhatással rendelkezik, ezért vált be zárt légterű helyek kártevői (raktári kártevők) ellen. A rézszulfáttal valószínű, hogy hatását lecsökkentette, a lúgos vegyület nem keverhető más növényvédő szerekkel. Ha a permetlé keverésénél az oldat áttetsző volt, nem figyelt meg benne kicsapódást, akkor nem károsította a fát. A téli lemosó permetezésnél a rézszulfáthoz a fán áttelelő rovarok ellen olajtartalmú szereket szoktak keverni. Példáil: Agrol, Biola, Vektafid A. Ennek oka, hogy alacsony hőmérsékletnél a többi rovarölő szer általában nem tudja kifejteni hatását.