1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
A liliom évelő növény, ezért most tavasszal érdemes kiültetni a kertbe és nyáron újra virágozni fog. A liliom szereti a napfényt, így világos helyre kell tenni. Nagyobb cserépben az erkélyen is nevelhető.
Tavasztól heti egy vagy két alkalommal tápoldatozzuk, augusztus közepéig. Fontos a növény rendszeres átvizsgálása, hogy időben észre vegyük a kártevőket, kórokozókat. Rozsda elleni alkalmazható készítmények: AMISTAR: 0,05 % - 0,1 % DITHANE M 45: 0,2 % DISCUS DF: 0,02 % INDOFIL M 45: 0,2 % MANCO 80 WP: 0,2 % MANEX II: 0,2 % MANZATE 75 WP: 0,2 % MILTOX SPECIÁL EXTRA : 0,20 % - 0,3 %
Az ilyen meleg, napos, szobákba ajánlott a bromélia, a gumós begónia, az amarillisz: tél közepétől tavaszig kapható a virágboltokban, a gloxínia, kroton: vigyázni kell, hogy télen ne érje a hideg levegő. Érzékeny trópusi növény, ha nem kap elég fényt, levelei fakók lesznek. Gyönyörű a buzogányvirág: népszerű szobanövény, nagy levelei gyorsan nőnek.
Nem feltétlenül utal betegségre, főleg, ha a növény többi része egészséges és nem lát kórokozóra vagy kártevőre utaló apró foltokat, ragacsos váladékot a levelek fonákán. A gyors elvirágzást élettani okok is előidézhették - meleg, túlöntözés, huzat stb.
Aechmea-nak, vagyis lándzsarózsának tűnik a képről, a leveleinek a mintázatát nem látom jól. A laza, tőzeges talajt kedveli. Közepesen öntözzük, 2-3 naponta. Nem bírja a túlöntözést. Magas páratartalmat igényel, száraz helyen rendszeresen permetezzük a leveleit. Fényigénye nagy, a félárnyékot kedveli. Nem bírja a direkt napfényt. Hőigénye nagy. Fagyérzékeny. A növény sarjhajtással szaporítható.