1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
Jelenlétük a növények öntözésekor tűnik fel. A növény öntözésekor ugrándoznak a talajon. Növényeinkre nem káros. Szárazabb talajon maguktól kipusztulnak. A merítés is jó ellenük. A növényt cserepestől teljesen a víz alá (eső vagy desztillált víz! csapvíz nem jó! ) kell meríteni pár percre, így kimosódnak a földből. De a növény átültetésével is meg lehet szüntetni az inváziójukat. Az átültetésnél a gyökérlabdát is vízbe kell áztatni, hogy onnan is letisztuljanak.
Magról még nem próbáltam szamócát szaporítani, mivel vegetatív szaporítása - indáról - sokkal gyorsabb és biztonságosabb, de az ajánlások szerint magról történő ültetése március-április hónapban, 1 cm mélyre ajánlott. A magoncot ne hagyjuk kiszáradni, folyamatosan gyomtalanítsuk. Termés a 7-10 hónapban várható.
Kéthetente permetezni kell a tujákat kaptán, mankoceb, kresoxim-metil, miklobutanil vagy tribázikus rézszulfát hatóanyagú szerekkel. (A szerek beazonosíthatók a Neoland internetes lapról, vagy pedig az Engedélyezett növényvédőszerek című könyv alapján.) A beteg részek könnyen lepotyognak, érdemes lerázni és eltüzelni azokat, mielőtt fertőzési forrássá válnának. A legkíméletesebb eljárás a kézi leszedés, de több növénynél ez sok időt igényel, ezért cirokseprűvel óvatosan az ágak közé hatolva gyorsítható a munka. Kíméletes és a gyors módszer a nagy erejű vízsugárral való eltávolítás, amely során lehetőleg lefelé irányuló szögben kimosathatók a könnyen leváló, elpusztult részek.
Tisztelt Uram! Az MTD gyepszellőztetője egy nagyon hasznos, nagy teljesítményű kerti gép, a levelében nem írta, hogy mekkora felületen szeretné használni, de már 1000 nm felet én mindenféle képen javaslom, mert nagyon hatékony jó gép. Problémája nem hiszem, hogy lesz vele ha hobby célra használja, mert az MTD-ről érdemes tudni, hogy nem nagy üzemi professzionális gépeket gyárt, csak otthoni felhasználásra jók. Üdvözlettel: Durucz Attila Milyen a jó gyepszellőztető gép? Gyepszellőztetés, gyeptrágyázás tavasszal Mi legyen a kerti hulladékkal? Egy ágdaráló vagy komposztaprító sokat segíthet!
Én 1 méternél nagyobb növényt senkinek nem javasolok, hogy vásároljon, ugyanis egyrészt minél nagyobb a növény annál drágább, cserébe viszont annál rosszabbak a megmaradási esélyei. A fa és örökzöld az épülettől 3 méterre a cserje 2 méterre telepíthető, így ha nő is, nem okoz kárt az épületben és az öntözése is megoldható. (A smaragd tuja -ha sövényt szeretne belőle - például egymástól 80 cm-re ültetve gyönyörű sövénnyé növi majd ki magát.) Ha 1,5 méternél alacsonyabb sövény, bokor a telekhatártól 0,5 méter, épülettől 2,0 méterre ültethető Ha 1,5 méternél magasabb sövény, bokor és 4,0 méternél alacsonyabb fa a telekhatártól 2,0 méter, épülettől 3,0 méter