1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
A monília a sárgabarackfák első számú ellensége. Folicur Solo vagy Orius feltételes forgalomban vásárolható gombaölő szerek. A kezelést 7-10 nap múlva célszerű megismételni. Ősszel rezes lemosó, tavasszal kétszer bordóilé téli higításban, majd a fent említett felszívódó készítmény a kilombosodáskor azonnal, majd ismételve. A fertőzött hajtásokat és leveleket el ell távolítani és meg kell semmisíteni. Néhány szer és hígítása: ALCUPRAL 50 PU (fémes réz 50% rézoxiklóridból) 0,2%;BOUILLIE BORDELAISE (fémes réz 20% semleges rézszulfátból) 0,5%;BRAVO 500 SC (klorotalonil 500g/l) 0,15%;CAPTADIN 50 PU (kaptán 50%) 0,25%; CUPROZIR 50 PU (fémes réz 34% rézoxiklóridból+zirám 13%) 0,2%; DACMANCOZEB 80 WP (mankozeb 80%) 0,2%; DITHANE M 45 (mankozeb 80%) 0,2%; FOLICUR SOLO 250 EW (tebukonazol 250g/l) 0,075-0,1; MERPAN 50 WP (kaptán 50%) 0,25%;ORIUS 25 EW (tebukonazol 250g/l) 0,075-0,1%; ROVRAL 50 WP (iprodion 50%) 0,05-0,1%; m)TIURAM 75 PU (tirám 75%) 0,3-0,4%; TOPSIN 70 PU (tiofánát metil 70%) 0,07%; WINNER M 80 (mankozeb 80%) 0,2%; *a tároló helyen: CAROBEN 75 PTS (karboxin 37,5%+tirám 37,5%) 0,2%;
Szépen fejlődik. Melegre még egy ideig szüksége lesz, de az erős közvetlen napfénytől óvjuk. Ősszel leáll a hajtás növekedése, és ezért száradnak a levelek - nem szabad öntözni, mert ebben a száraz időszakban növekszik a gumó. Ha a téli időszakban nem bolygatja, hanem száraz, hűvös helyen tartja, a következő évben akár még virágot is fog hozni. A hajtásokat tavasszal 4 levél felett csípjük vissza, hogy minél több elágazást kapjunk.
A pangó víz a baktériumtelepek kialakulásához vezet, ami károsítja a tőkéket. Mindenképp el kell vezetni valahogy a vizet a szőlő és a vetemény közeléből. A vetemény is kirothad, ha folyamatosan vízben áll.
A tünet nem betegség.Természetes jelenség a felesleges,fel nem használt nyomelemek eltávolitása a növény részéről. üdv
A zöld gyomokat irtó szerek nem terhelik különösebben a talajt, ezeket ki lehet permetezni és elszárad pár hét alatt, nem mérgező anyag, szinte mindegyik glifozát-izopropilamin só hatóanyagot tartalmaz: a dominator, vagy a glialka. A Bofix Garden, Pázsitmester is hatásos szerek. Este permetezzen, másnap rá lehet menni a gyepre, gyorsan fölszívódik a szer.