1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
Kedves Ferenc! Egyes örökzöldeket, többek között a tujákat is, meg kell védeni a téli időjárás viszontagságaitól, főleg így, hogy fiatal fáról van szó. Ha a teleltetésük nem a megfelelő, akkor a következő évben képtelenek rendesen fejlődni tovább. A többi fákhoz hasonlóan az örökzöldek is párologtatnak télen, ezért fontos, hogy biztosítsunk számukra vizet ebben az időszakban is. Télen gyakran előfordul, hogy a talajban lévő víz megfagy, így a gyökerek nem tudnak hozzájutni. Tehát, amikor enyhébb az idő, ajánlott meglocsolni a tujákat. Ha meg szeretnénk akadályozni, hogy a talaly mélyebb részei átfagyjanak, takarjuk be a földet a tő körül. Mivel az erkély valószínűleg nem zárt, ezért ajánlatos az edényt is vastagon betakarni valamivel. A földet befedhetjük falevelekkel, komposzttal vagy éppen fenyőágakkal (a kidobásra szánt vágott karácsonyfa ágait is fel lehet használni). A tujafát a téli naptól is védenünk kell, főleg az első években. A nap felmelegíti a növény szöveteit, amitől felgyorsul a nedvkeringés és emiatt a párolgás, viszont a gyökerek a megfagyott talajból képtelenek nedvességhez jutni, ilyenkor jelentkezhetnek az ún. lombperzselés jelei. (Emiatt szokták a fák törzseit is fehérre meszelni.) Hogy ezt elkerüljük, csak el kell takarni a közvetlen erős napfénytől. Mivel aránylag védett helyen van a tuja, ezért a hó nyomása miatt nem kell aggódni. Téliesített balkonnövények, avagy dézsások teleltetése
Üdvözlöm! Igen lehet, de ez nem olyan egyszerű! A csörgőfával (Koelreuteria paniculata) könnyebb a helyzet, mert ez könnyen szaporítható magról is. Áztassa be a magot 1 napra vízbe, majd a magátmérő vastagságának a kétszeresével takarja be. Egy cserép tökéletesen megfelel erre a célra, és akár most is el lehet vetni. A szivarfa (Catalpa bignonioides) kicsit macerásabb. Ugyan ezt az utat járja be a maggal, szerintem sikerülni fog kellő gondoskodás mellett. Az pedig, hogy nem gömb alakuról származik teljesen mindegy, mert ezek oltványok, soha nem lehet ezt generatív úton (magvetéssel) produkálni. A lényeg az, hogy magról mindig az alapfaj lesz, ezt kell később oltani, ha szeretne valami fajtát, de ez bonyolult, illetve a a csemete folyamatos alakítást kíván, amit iskolázásnak neveznek, ki kell alakítani a koronát, törzset stb. Ez hosszadalmas folyamat, évekbe kerül.
Kedves Csaba! A képen egy rákvirág (Aglaonema commutatum) látható. A kála és a rákvirág rokonok, mindketten rákvirágfélék (Araceae). Szaporításhoz én a tőosztást javaslom, azt is csak tavasszal majd. A kontyvirágfélékre jellemző halványzöld, vagy fehér színű virágburokból és torzsavirágzatból felépülő virága van. Ebből a virágból fejlődik később a piros bogyótermés. A virágzás tavasszal zajlik, ezért szerintem a lakásban "felborul" az évszakok változása, és ezért hoz virágokat, amik később elhalnak, mert valószínűleg terméketlenek. Egy enyhe telelést javaslok, amit 20 °C körül valósítson meg, árnyékosabb, sötétebb helyen, nagyon kevés öntözéssel! Tavasszal fokozatosan emelje a hőmérsékletet és az öntözést! Szerintem így fog virágozni!
Mivel a bonszájként tartott növények tartási körülményei eltérhetnek egymástól, az első cél a faj megállapítása. Ennek érdekében arra kérem, küldjön jó felbontású fotókat a levélről, és a teljes növényről, amelyen a törs is jól látható! Addig is tartsa napos helyen, ne tegye ki lehűlésnek a növényt és locsoljon bőségesen! üdvözlettel Katona Ervin Kapcsolodó cikkek: Mit kell tudni a boróka bonsai metszéséről? Mindenkinek kell egy bonsai! - Egy bonsai szakértő tanácsai
A növény tudományos neve: Carmona microphylla, nálunk bórágófaként ismert. Röviden: télen is nagyon magas a hő, pára, és fényigénye!Télen csak pótvilágítással marad életben! A megfelelő tartás kialakítása miatt, kérem, keresse meg a www.yamadori-bonsai-hungary.hu oldalain található: bórágófa című cikket, és olvassa el hozzá a bonsai fényigénye, és a bonsai teleltetése című cikkeket, mert nagyon fontos tudnivalókat tartalmaznak!! Ez a növény szubtrópusi faj, ezért télen is magas a hő (min. 20 C fok) fény és a páratartalom igénye! Üdvözlettel: Katona Ervin Egyéb olvasnivaló: Mindenkinek kell egy bonsai! - Egy bonsai szakértő tanácsai