1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
A pajzstetvek ellen nem elég egyszer védekezni. Kéthetente ismételje meg a vegyszeres kezelést. Esetleg próbáljon meg más növényvédő szereket használni pl. Vektafid, Decis. Az 1-3 %-os kenőszappan-oldat az élő és elhalt pajzstetvek lemosására jó, továbbá ezzel a ragacsocs bevonatot is eltávolíthatja a növények leveléről, száráról.
Én a smaragdtuját javaslom Önnek, amely a nyugati tuja (Thuja occidentalis) egyik oszlopos növekedésű fajtája. Sűrű lombja télen sem, vagy csak kis mértékben barnul. Öntözött környezetben, tápdús talajon fejlődik a legjobban. Nagyobb cserépbe ültetve, rendszeresen gondozva hosszú ideig szép dísz lehet boltja előtt.
A pálmaliliomok a legkönyebben tartható növények közé tartoznak, lehet, hogy nem sikerült begyökeresedni rendesen az ön példányának, de szerintem előbb-utóbb beindul. Ha nyáron szabadba tudja tenni, azt biztos meghálálja.
Az örökzöld cserjék közül javaslom például a tiszafát (Taxus baccata), puszpángot (Buxus sempervirens). Talajtakarónak a borostyánt (Hedera helix) és a meténget ajánlom (Vinca minor).
A farontó lepke ellen nem könnyű védekezni. Ha kivágja a fa törzséből azt a részt, ahol a károsítást tapasztalta, akkor sem biztos, hogy megtalálja az állatot. A permetező szerek nem jutnak el az állathoz. A legegyszerűbb védekezés az, ha egy kötöződrótot feltolunk a járatba és döfködünk vele. A farontólepkéről többet is megtufhat alábbi cikkünkből.