1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
Tisztelt Mátyás László! Ezeket a fajtákat oltással lehet elérni. Egy alap kecskefűzfára (Salix caprea) oltanak és azért lesz csüngő, nevelni nem lehet. A csüngőből a Salix caprea "cilmanrock" és a Salix caprea "pendula" ami kapható.
A növény magyar neve vitorlavirág. A növényről többet a következő cikkünkben olvashat: Spatifillum (Spathiphyllum hibridek) Ha oldalunkon a keresőbe beírja a vitorlavirág nevet, akkor az Édenkertész rovat válaszai között további értékes gondozási tippeket olvashat a növényről. Vitorlavirág Édenkertész cikkek
Kedves Ernő! Cseresznyelégy ellen csak valamilyen érintő hatású rovarölő szer hatásos a kifejlett legyek ellen. A permetezést pontosan kell időzíteni, mert a legyek a zsendülő, zöld cseresznyére teszik a tojásukat, és ha a nyű már berágta magát, már nem lehet mit tenni. Segítséget jelent az időzítéshez a rajzás nyomon követése az erre a célra kapható sárga, ragacsos lapokkal. A rajzáscsúcs (tömeges megjelenés) idején kell permetezni (általában sziromhullás után lehet kezdeni), egy hét múlva ismételni. Továbbra is figyelni kell a ragacslapot! Alkalmas szerek: Decis 2,5 EC, Karate 2,5 WG rövid élelmezési várakozási idejük miatt. A keserű mandula egy ilyen fajta, eredetileg a marcipán készítésénél használják. Fogyasztani nemcsak a keserű íze miatt nem ajánlott, hanem mert nagyobb mennyiségben igen mérgező. Ízét az ún. amigdalin adja, ami egy ciánglikozid, mérgező! Üdvözlettel: Növényorvos
Az ágakon zuzmók telepedtek meg. Ez nem káros a fára nézve, de ha nagy mennyiségben vannak jelen, érdemes drótkefével óvatosan lekapargatni, mert vizet von el a kéregből. Üdvözlettel: Növényorvos
Ha a mohának kedvező feltételek vannak (nedves, árnyékos környezet), akkor ismétlődő probléma áll fent. Léteznek olyan szerek (műtrágyák, gyomirtók) melyek a pázsit közül kipusztítják a mohát, de úgy gondolom, hogy a viakolor fugái közül egyszerűbb mechanikus úton (erős szárú söprű, kefe, stb használatával) eltávolítani.