1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
A leggyakrabban a leandert hajtatás útján szaporítják, ennek oka, hogy biztosabb, gyorsabban meggyökerezik és az anyanövénnyel megegyező növényt kapunk. A maggal történő szaporítás esetén sohasem lehetünk biztosak abban, hogy milyen fajtájú növényünk kel ki, sokan viszont pont ezért szeretik a magvetés általi szaporítását. A magvetés másik hátránya, hogy körülbelül 2 vagy 3 évet várhatunk a legelső virágzására. Mivel sok leander mag ki sem kel soha (gyanítom, hogy az ön esetében is ez történhetett), ezért érdemes a következő módszert használni a hajtatásra: A leander magokat tegyük egy vízzel töltött kis edénybe. A magok eleinte a víz felszínén úszkálnak majd, és amint megindul a gyökeresedés - általában - ezek lemerülnek az edény aljára (olykor 1 hónapot is várhatunk rá). Meggyökerezésük után nem sokkal pedig elültethetők a földbe, csak vigyázzunk, mert a friss gyökérzet ilyenkor még nagyon érzékeny és törékeny. Természetesen lehet egyből földbe ültetni a magokat, ilyenkor tartsuk állandóan nedvesen a földet, amíg kihajt a növény, erre viszont nem egy évet kell várni. Nem kell megijedni, ha a hasonló magokból teljesen eltérő fajtájú leandereket kapunk, éppen ettől izgalmas a magvetés.
Kedves kérdező! Szeretnék néhány korábbi cikkünket figyelmébe ajánlani, ami főként egynyári dísznövények beültetésével foglalkozik (ültetési tervezetet is talál közöttük). Ha nem voltak segítségére az írások, akkor kérem jelezze ugyanitt a szakértői sarokban: Alakítsunk ki nyári parasztkertet! A napos, meleg, száraz hely egynyári virágai Égővörös nyári mező Tervezzük meg jövőbeli kertünket! Mediterrán kert tervezése egyszerűen
Kedves Hömpölygő! A Halimodendron halodendron valóban szikes talajon érzi magát a legjobban, de laza homokon, könnyű, sovány talajon is kiválóan fejlődik. Túl sok vizet és tápanyagot ne kapjon. A Colutea arborescens meszes talajú cserjésekben, tölgyesekben él, a szikes társulásokhoz nincs köze. Közepes víz- és tápanyagellást igényel.
Kedves Kerttulajdonos! Örökzöld ezüstfáinak levelei valószínüleg lefagytak ezen a kemény télen. Ez a növény nálunk nem teljesen télálló. Más örökzöld lombos cserje is elveszítheti lombját -20 C fok körül, ha nincs kicsit védettebb helyen: ilyen pl. a mirtuszlonc, japán lonc, stb., de tavasszal újra hajtanak. Javasoljuk, hogy egyelőre várjon; ha az ágak belseje zöld, a növény él, és újra ki fog hajtani néhány héten belül. Fagyérzékeny növényt jobb tavasszal ültetni, hogy a télnek begyökeresedve, erős gyökérzettel vágjon neki.
Üdvözlöm! Néhány növényt konkrétan leírok Önnek! Ha még van kérdése, illetve igényekre, elhelyezésre kapcsolatos dolgokban segítség kérés, írjon! LOPECURUS pratensis Magyar név: ecsetpázsit Magasság: 30 cm Fényigény: napos Virágzási idő: tavasz vége, nyár eleje, Darab/m2: 12 db ARUNDO donax Magyar név: olasznád Magasság: 300 cm Fényigény: napos Darab/m2: 1 db CAREX buchananii Magyar név: bőrlevelű sás Magasság: 40-50 cm Fényigény: napos, félárnyékos Virágzási idő: nyár eleje Darab/m2: 12 db CHASMANTIUM latifolium Magasság: 80 cm Fényigény: napos, félárnyékos Virágzási idő: nyár vége, ősz eleje, Darab/m2: 5 db CORTADERIA selloana Magyar név: ezüstös pampafű Magasság: 200-250 cm Fényigény: napos Virágzási idő: ősz Darab/m2: 1 db FESTUCA mairei Magyar név: atlasz csenkesz Magasság: 60 cm Fényigény: napos Darab/m2: 5 db HELICTOTRICHON sempervirens Magyar név: örökzöld zabfű Magasság: 80 cm Fényigény: napos Virágzási idő: tavasz vége, nyár közepe, Darab/m2: 5 db LUZULA sylvatica Magyar név: erdei perjeszittyó Magasság: 30-40 cm Fényigény: félárnyékos, árnyékos Virágzási idő: tavasz vége, nyár eleje, Darab/m2: 9 db MISCANTHUS sinensis Magyar név: kínai virágosnád Magasság: 150 cm Fényigény: napos Virágzási idő: nyár vége, ősz eleje, Darab/m2: 3 db PENNISETUM alopecuroides Magyar név: évelő tollborzfű Magasság: 100 cm Fényigény: napos Virágzási idő: nyár vége, Darab/m2: 5 db PHALARIS arundinacea Magyar név: pántlikafű Magasság: 80-120 cm Fényigény: napos Virágzási idő: nyár vége, Darab/m2: 5 db SPARTINA pectinata Magyar név: zsinegfű Magasság: 120-150 cm Fényigény: napos Virágzási idő: nyár vége, Darab/m2: 7 db