1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
A fikuszt óvni kell a huzattól és a hirtelen hőmérséklet-változástól (így a nyitott ablak nem az igazi....), mert levélhulláshoz vezet. Gyakran gombafertőzések is megtámadhatják, s ilyenkor az erősen fertőzött levelek elsárgulnak, majd lehullanak. Ha csak a levele hullik és nem sárgul, akkor helyre fog jönni, csak át kell tenni egy huzatmentesebb helyre. Ha sárgul, és úgy hullik le, akkor gomba lehet. Gombaölő szert kell kérni a virágboltban, és azzal permetezni. A növények levelei akkor is sárgulhatnak (ez lehet teljes vagy részleges), ha tápanyag hiányban szenvednek. Ez a cserepes növényeknél akkor lép fel általában, ha tartóedényük talajának tápanyagtartalmát a növény teljesen felélte. Erről úgy győződhetnek meg, hogy a talaj felszínén is megjelenek a gyökerek vagy a növény a cserépből kiemelésre kerül, s látható, hogy a talajt a gyökérzet teljesen beszőtte, az ültető közeget alig lehet látni. Nem kell erről bővebben írnom, hogy ilyenkor mi a teendő. Megemlítem továbbá a fikusz esetében, az alsó levelek sárgulása majd egymást követő gyors lehullása, talajhiba vagy gyökérrész elhalás következménye lehet. A növények leveinek sárgulását okozhatja még az egyes mikró elemek hiánya is, vagy az is, hogy egyes tápelemek túladagolásra kerültek. Itt az előírásnak megfelelő összetételű és %-os oldatú lombtrágyázás vagy tápoldatozás segíthet.
Kedves Olvasónk! A leander teleltetéséről már sokat írtunk>> Amikor fagypont alá megy a hőmérséklet teleltetni kell. Mostani időt még bírja, sőt még a reggeli mínusz 1-2 fokot is átvészeli, persze ha az nem tartós és napokig ilyen a hőmérséklet. Télen vihetjük télikertbe vagy fűtetlen lépcsőházba a lényeg, hogy a hőmérséklet 5-10 foknál ne legyen több, mert a kártevők ilyenkor nagyon szeretik a nyugalomban lévő növény megtámadását. Egyik nagy kártevője a pajzstetű. Amikor behozzuk Leanderünket nagyon figyeljük nehogy véletlenül egy kártevőt is vele hozzunk. Világos helyet szeret télen is és a hetente egyszeri öntözést. A kártevők elkerülése végett a növényeket legalább az öntözések alkalmával át kell nézni . Ha nem ideálisak a teleltetés körülményei, akkor a fenti kórokozó megtámadhatja és csak tavasszal derülhet ki. Tavasszal a beteg és kopasz hajtásokon csak erős visszavágással és permetezéssel lehet segíteni, ami akár hónapokkal is késleltetheti a virágzást. Amint 15 fok fölé emelkedik a hőmérséklet és a talaj menti fagyok se veszélyeztetik, kitehetjük a szabadba. Sok fényt igényel, ha tudjuk ültessük át jó tápdús talajba. Lehet neki való virágföldet is kapni ami kissé savanyú és tápoldatot, de ha van más virágzó növényünk is annak tápoldatát is felhasználhatjuk. Ajánlott a tavaszi visszavágás, de ha kevés a helyünk télire is megmetszhetjük bár azt nem annyira szereti. A nagyobb növényeket elég 2-3 évente visszametszeni.
Kedves Olvasónk! egyszerű hamvas szeder (Rubus caesius) van a kertjükben. Ehető.
Tisztelt Kérdező! A képen a magnolia termése látható, amelyből később a magok kifejlődnek. Tennivaló nincs vele, kivéve, ha szeretné megpróbálni szaporítani. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Hetyésy Úr! A körte és az alma esetében amikor a gyümölcsök elérik a kisdió nagyságot, barackfa esetén pedig amikor a gyümölcsök cseresznye nagyságúak lesznek, a Mospilan 20WP-vel vagy az Actara 25 WG-vel való permetezés segíthet. Üdvözlettel: Mezős Balázs