1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
Kedves Dorka! Szoba rózsa nincsen, sajnos nem bírják a benti klímát. Tegye ki kertbe, vagy teraszra és öntözze hetente, ha cserépben marad.
Üdvözlöm! A képen egy begónia (Begonia elatior) van. Szereti a sok vizet, de ültesse tőzeges laza földbe, mert nem jó, ha tocsog a talaj. Meleg, napos helyet kíván. Érdemes egy téli pihenőt biztosítani számára, heti öntözéssel és 15 C körüli hőmérsékleten!
Üdvözlöm! Ez egy tünet, aminek számtalan oka lehet: a magas talajszint, erős metszés, sérülés stb... A mézgás sebeket egy éles tiszta késsel ki kell vágni. A mézgásodást egy baktérium-gomba együttes fertőzése is okozhatja.
Üdvözlöm! A képen egy: Euphorbia leuconeura van. A Madagaszkár ékszere névvel illetik leginkább. Egészséges, szép a növény, ez a normális fejlődési módja!
Tisztelt Bódiné! A fokföldi ibolyának a leggyakoribb betegségei a szürke penész és a lisztharmat. A leírtak szerint a lisztharmatos betegség lépett fel. Ez ellen a következő gombaölő szerekkel lehet védekezni: Amistar, Topas 100 EC, Cosavet DF. A beteg növényi részeket távolítsuk el és permetezzük a növényeket. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu