1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
Kedves Ari, Lakótársuk a fecskefarkú pillangó hernyója, az ernyős virágzatú növényeken (mint az édeskömény, kapor) fejlődik. A képen látható egyedek már elég méretesek, valószínű, hogy hamarosan bebábozódnak, majd rá egy-két hétre kikel belőlük a szépséges pillangó, ami védett hazánkban, természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
A szőlő futónövény, tavasszal mindig csak a hajtások felső rügyei hajtanak ki, így pár év alatt valóban könnyen felkopaszodhat. Jövő tavasszal ne feletkezzen meg a metszésről: leginkább az idei hajtásokon (jövőre fásodik) indul meg a hajtásképződés, de ha az erőteljesen visszametsszi 2 rügyre (és csak egy-egy hajtás marad 5-8 hosszú hajtás) és néhányat kiszelektál közülük teljesen, akkor várhatóan az idősebb részekből is megindul az alvó rügyekben az élet és újra kihajt. Ne féljen, bátran metssze vissza! Szőlőmetszési szabályok, tippek, tanácsok Hogyan alakítsunk ki lugast a kertünkben?
Bár nem olyan egyszerű, mint sarjhagymáról, valóban szaporítható az amarillisz magról is. Ha elég nagyon a sarjak, érdemes külön ültetni őket, még az ősszel is sokat fejlődhetnek. Teleltetése eltér a már fejlett gumós egyedtől, hiszen még nem virágzásra akarjuk serkenteni a növényt, hanem egyenlőre egy "felnőtt" példányt nevelünk belőle. Meleg, napos klímát kíván, ideális a 16-22 fok számára, persze kibírja, ha valamivel alatta vagy felette van a hőmérséklet, csak ez alapján kell kevesebbet vagy többet locsolnunk. A hölgyliliom vagy amarillisz (Hippeastrum hortorum) Növények teleltetése: amarillisz és leander
Üdvözlöm! A fának a sarjai gyökérről vagy magról keltek ki. A megoldás, ha kézzel felássa a területet és gyökerestül eltávolítja a növény részeit (szár, gyökér stb...) Üdv Durucz Attila
Kedves Érdeklődő! Az Imperata (vérfű/alangfű) teljesen visszahúzódik télire, de utána gyökeréről szépen kihajt minden gond nélkül. A dézsás változatokat érdemes védettebb fekvésbe áthelyezni pl. házfal mellé és öntözésére, amennyiben nagyon száraz és enyhe a tél, oda kell figyelni. Tápozni/trágyázni tavasszal érdemes általános tápoldattal vagy szerves trágyával/komposzttal. Dézsás növények teleltetése Az örökzöldeket télen is öntözni kell!