1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
Nagyon jó megfigyelés! A tökfélék (cukkini, patisszon, uborka, tök) virágai egyivarúak (azaz egy virágban csak az egyik nem képviseli magát) és a növény egylaki, tehát egy tövön belül megtalálható a hím (porzó) és a női (termő) virág. Könnyű elkülöníteni őket: a női virág tövénél látszódik a terméskezdemény, míg a hím virág vékony, hosszú száron ül. Csapadékos, hűvös időjárás esetén nem olyan jó a terméskötődés, ezen segíthetünk mi magunk is egy ecset segítségével, az alábbi módon: Szeretnél méhecskést játszani? Porozz cukkinit!
Üdvözlöm! Nem fog gondot okozni a gyökérzet az épület alapjában. Azzal, hogy korlátozva lesz a növekedése, arányosan a gyökérzet is lassabban fog fejlődni. Nem tudnak kialakulni olyan erős gyökérágak, amik megnyomhatnák az alapot. Üdvözlettel, Megyeri Szabolcs Óvatosan a fenyőfák metszésével!
Igen, valóban okoz ilyen tünetet a túllocsolás - hasonlóan a szárazsághoz, Ilyenkor a gyökerek belefulladnak a vízbe, nem kapnak levegőt. Érdemes óvatosan kiemelni a tövet a cserépből és eltávolítani az esetlegesen elrohadt gyökérrészeket és új virágföldbe átültetni a növényt. Az aloe vera szárazságtűrő növény, sok vizet képes raktározni húsos leveleiben, csak akkor locsoljuk újra, ha földje kiszáradt. Melyek a túllocsolás jelei növényeinknél? Tippek öntözéshez Hogyan gondozzuk az aloe verát?
A rózsa gyakori gombabetegsége, amely csillag alakú barna foltokat és levélhullást okoz a csillagpenész vagy hivatalos nevén a rózsa diplokarponos levélfoltossága. A beteg leveleket érdemes a tövek közül összegyújteni és kidobni, hogy a következő évben csökkentsük a fertőzést, illetve a rózsát se hagyjuk ki a tavaszi/őszi lemosó permetezésből. Bővebben itt olvashat a betegségről>>
A terméskezdemények/virágok eldobásának több oka lehet, sajnos gyakran előforduló probléma tökfélék, így a cukkini esetlben is. A tökfélék virágzására jellemzó, hogy egyivarű virágaik vannak általában (külön női és külön hím virágok, melyek jól megkülönböztethetőek egymástől), ha nem történik meg a beporzás a virágok lehullanak. A beporzást/termésérlelést hátráltatja: árnyékos fekvés túl magas hőmérséklet és alacsony páratartalom (nyári hőség) viszonylag alacsony hőmérséklet és magas páratartalom (hűvös, csapadékos időjárás) tápanyaghiány - magasabb foszfor és bór tartalmú műtrágyával segíthetünk a helyzeten kevés hím virág, ami beporozná a női virágot Segíthetünk a helyzeten, ha saját kézzel (ecsettel) megpróbáljuk beporozni a cukkini virágát, az alábbi módszer segítségével: Szeretnél méhecskéset játszani? Porozz cukkinit!