1666. Főzzünk puliszkát! - Puliszka és puliszkapuding
Olyan puliszkareceptet ajánlunk, ami nem ragad az edény fenekére és nem lesz csomós, nem kell órák hosszat kevergetni. Csak garantáltan nagyon finom lesz!
Olyan puliszkareceptet ajánlunk, ami nem ragad az edény fenekére és nem lesz csomós, nem kell órák hosszat kevergetni. Csak garantáltan nagyon finom lesz!
A sörgyártás szinte egyidős az emberiséggel. Már a Kék-Nílus völgyében is készíthettek sört, ezt bizonyítja a szudáni ásatások során fellelt közel 7000 éves edény, melyben sör maradványait mutatták ki. Pontosan nem tudjuk, hogy mikor készítettek először sört a világon, de az bizonyos, hogy már az ókori egyiptomiak is foglalkoztak sörfőzéssel a Kr. e. V. évezredben. Ideje visszatérnünk az ősi hagyományokhoz! Főzzünk sört!
A sok finomság mellet jól jön egy kis sós nassolnivaló a locsolóknak, vagy nekünk, ha kirándulással szeretnénk eltölteni a hosszú hétvégénket. Arról nem is beszélve, hogy kiváló sör és borkorcsolya.
Linné a Protea nemzetséget Proteuszról, az alakját változtatni tudó tengeristenről nevezte el. A nemzetség 115 különböző fajt számlál, köztük örökzöld bokrokat, fákat. A virágok gyakran nagyok, mutatósak, kúp alakúak.
A különböző Delphinium fajok keresztezéséből származó fajtákat foglaljuk össze szarkaláb (Delphinium cultorum) néven. A legszebb, legmutatósabb évelők közé tartozik. Vágott virágként, csokorba kötve is tökéletes.
A sétányrózsa (Lantana camara) valóban kiültethető nyárra, de sajnos nem télálló, világos, hűvös helyen teleltethető. Mindenképpen fel kell szedni, amennyiben szeretné átvinni a következő évre.
A fréziahagymák sajnos hazánk klimatikus viszonyai között nem télállóak, mivel a virág Dél-Afrikából származik. Ezeknek a tavaszi ültetés után már sokkal korábban kellett volna virágozniuk. Ha az éjszakai hőmérséklet 15 fok alá csökken, megáll a növény növekedése, mivel a 20-22 fokot kedveli. A legjobb, amit tehet, hogy kiszedi őket és megpróbálja teleltetni a hagymákat, vagy a szobában virágoztatni, mert a téli fagyokat nem fogják túlélni. Fréziák
Növénye nem kaktusz, hanem a kutyatejfélék (Euphorbiaceae) családjába tartozik, azon belül az Euphorbia nemzetségbe. Magyar neve pompás kutyatej, latin neve: Euphorbia milii, amely nagyon szívós, sok mindent kibír. Lehetséges, hogy egy kertészeti változat, de ennek a kérdést illetően nincs jelentősége. A levelek sárgulása hazánkban ősszel természetes jelenség. Valószínűleg még sok levele elszárad, és csak a hajtások csúcsán, de lehet, hogy ott sem maradnak levelek. Mindez ne zavarja. Tartsa világos és meleg, 20 °C körüli hőmérsékleten. Csak akkor öntözze, amikor a talaja teljesen kiszáradt, és akkor is csak mérsékelten. A fagyok elmúltával, ha van rá lehetősége, cserepestől kiültetheti a kertbe, de ne tűző napra. Nagyot fog fejlődni és bőségesen virágozni. Én is így csinálom. Régi-új szobanövény kedvenc: Pompás kutyatej (Euphorbia milii)
A leirás alapján valószinű önnek egy Dendrobium phalaenopsis (hibrid)növénye van, amely tartási hibákból adódóan rossz állapotban van. Röviden írok róla pár sort, abból talán az is kiderül, mit csinált vele rosszul. Dendrobium phalaenopsis gondozása Élőhelye a magas fák tetejéhez közeli, de még a lombok takarásában lévő rész. Itt naponta kap csapadékot a nyári időszakban, gyökerei a levegőben szabadon terjeszkednek és az állandó légmozgás miatt az eső után nagyon gyorsan leszárad. Az őserdei tél idején megszűnik az esőzés, lehullanak a fák lombjai ezáltal sokkal több, szinte teljes napfény éri őket. Ennek a megnövekedett fénynek és a csapadékhiánynak köszönhetően indul meg a virágzása. Ilyenkor a növény 4-5 hónapig nem kap csapadékot csak párát és fényt. A fák ujralombozódása után félig árnyékban indítja az új hajtásokat. Az ön növénye valószínű sok vizet kapott, gyökerei nem tudnak leszáradni, emiatt indult pusztulásnak, ami miatt viszont gyorsan megpróbál sarjakat hozni a túlélés miatt. Amikor virágzási időben vizet kap, akkor szokott megtörténni, hogy az induló bimbókból virág helyett sarjak lesznek, ennek csak ennyi a törvényszerűsége. Javallatom a következő: teljes talajcsere és ez csak darabos fakéreg legyen minden adalékanyag nélkül. Az ebbe beültetett növényke gyökerei nagy része akár ki is lóghat a levegőbe, (az egészséges gyökér mindig fehér, ha barnul akkor rothad a sok viztől); öntözést erősen visszafogni (ez serkenti a gyökérképződést) és naponta megpermetezni. Ez egyelőre elég lesz, idővel helyre fog jönni.
A növény tudományos neve: Carmona microphylla, magyar neve: Borágófa A mi éghajlatunk alatt nehezen tartható. Melegigényes, minimum 20 fok hőmérsékletre, és magas páratartalomra van szüksége, ezért csak üvegházban vagy erre a célra kialakított floráriumban érzi jól magát! Nem szereti a hirtelen hőmérsékletváltozást, a talaj lehűlését, a huzatot és a hideget. Télen se csökkenjen a hőmérséklet 16 °C fok alá, viszont magasabb fényigénye miatt pótvilágítást kell alkalmazni! A legcélszerűbb legalább (nagyság függvényében több) két db legalább 12 Watt értékű energiatakarékos fényforrással napi 6-8 órát megvilágítani. Földjét tartsuk nedvesen, de a túlöntözés gyökérrothadást okozhat! Két-három hetente zuhanyozzuk le langyos vízzel!. Megfelelő gondoskodással hosszú ideig megtartható! Bővebben olvashat a növényről alábbi cikkünkben: