1881. Szürkemarhából gyártat szalámit a nemzeti park?
Saját termékkel rukkolt elő a Körös-Maros Nemzeti Park. Szalámit gyártatnak a magyar szürkemarhákból. Természetesen csak a feleslegessé vált, vagy kiöregedett állományból.
Saját termékkel rukkolt elő a Körös-Maros Nemzeti Park. Szalámit gyártatnak a magyar szürkemarhákból. Természetesen csak a feleslegessé vált, vagy kiöregedett állományból.
Tudta, hogy a piros, ízletes és lédús földieper milyen jótékony hatással van a szervezetedre? Meleg napokon remek szomjoltó, fogyasztása a jóllakottság érzését kelti, ezáltal kiváló partner a fogyókúrában, vértisztító hatása pedig segít a salakanyagok és a felesleges zsír távozásában. Nem csak belsőleg, de a bőrbe bedörzsölve is kiváló bőrápoló? Lássuk, mi mindenért jó még, ha epret fogyasztunk!
A kertből frissen szedett paradicsom zamata még az ínyenceket is megörvendezteti. Ha sokkal több paradicsomot ültettél, mint amennyit el tudsz fogyasztani, íme egy jó tanács: amennyiben a paradicsomot érett állapotban szeded le, akkor az hosszabb ideig megőrzi ízét és tápértékét, mint bármely más zöldség.
Egyes ételreceptek a meghámozott és a mag nélküli paradicsom használatát írják elő. De hogyan is járjunk el? Kövesd az alábbi egyszerű lépéseket, amelyek nagy segítségedre lesznek, ha legközelebb paradicsomos ételt készítesz.
Zöldségeink fejlődéséhez, virágzásához elengedhetetlen tényező az öntözés, főleg a forró nyári napokon. Rendkívül fontos megtanulni mikor, hol és mennyit öntözzük veteményeskertünket?
A repedések nemcsak csúnyák, de sajnos utat nyitnak a sebparazita kórokozóknak, a taplógombáknak. A sebek kezelését általában a tél végi metszések alkalmával végezzük el, ami már késő, mert a farontó taplógombák spórái enyhe esős téli időben nagyon gyorsan csíráznak. A repedést fa sebkezelővel kell bekenni, megpróbálni összekötni, esetleg bilincselni a szétvált részeket. A méhviasz is jó megoldás lehet, de a sebkezelő is tartalmaz viaszt.
Egy rész tőzegből, egy rész virágföldből és egy rész durva homokból álló jó vízelvezető talaj a tökéletes neki, de a muskátli földje sem okoz gondot. A ciklámen közepes fény-és vízigényű, a hűvösebb helyeket szereti. A gumót ne érje víz, inkább alulról locsoljuk. Ha megfelelő körülményeket biztosítunk, több éven keresztül életben tarthatjuk a gumókat, maga a növény pedig egyre nagyobbra nő, és minden télen több virágot hoz. Két öntözés között hagyjuk kiszáradni a talaj felszínét. Az öntözéshez mészmentes vizet használjunk, és locsoláskor kerüljük ki a gumót. Az öntözést akkor hagyjuk abba, amikor a növény saját magától elkezd visszahúzódni, és akkor kezdjük újra a nyár végén, amikor az átültetést követően fejlődésnek indult. Külön párásítást nem igényel. Melegben állítsuk a növény cserepét nedvszívó agyagkaviccsal töltött tálcára, ügyelve rá, hogy maga a cserép ne érjen bele a vízbe. A növekedési időszakban kéthetente műtrágyázzuk szobanövényekhez való tápoldattal a bimbók megjelenéséig. Az elvirágzást követően kezdjük újra a tápanyag-utánpótlást, és addig folytassuk, ameddig a levelek el nem kezdenek fonnyadni. Augusztus végén ültessük át a gumót fele magasságig új virágföldbe. A nyugvó gumókat az átültetésig hagyjuk hűvös, száraz helyen. Az átültetést követően szeptemberig a cserepet árnyékos helyre a szabadba is kitehetjük.
Ennek több oka is lehet. Nincsenek a levelein barna foltok? Az új hajtások nem sárgulnak? Nem tapasztalt esetleg kártevőket a szárakon?Ha minden rendben, akkor csak kis "erősítésre" van szüksége, ami serkentheti a virágzását. Trágyázás és öntözés.
A közönséges takácsatkával, vagy a növényházi takácsatkával van dolga. A pókszabásúakhoz tartozó, zöldessárga vagy vörös színű kártevők nagyon gyorsan szaporodnak és egyik növényről átmásznak a másikra. Mind a lárvák, mind a kifejlett állatok rendkívül nagy étvágyúak és nem válogatósak. Fejlődésüknek kedvez a túl magas hőmérséklet, a túl száraz levegő és a túltrágyázás. Rendszerint a levelek fonákán, az erek mellett helyezkednek el, és szúró-szívó szájszervükkel a növényi nedveket szívogatják. VÉDEKEZÉS: Növelje a levegő páratartalmát. Langyos vízzel többször zuhanyoztassa le a növényt. Súlyos esetekben használjon akaricideket (például Bio-Sect). Permetezze hetente. A banánnak hatalmas tápanyag igénye van ezért a fiatal példányokat évente kétszer is érdemes átültetni. Válasszunk jó vízáteresztő képességű laza virágföldet, az átültetéshez. Az idősebb példányoknál keverhetünk a virágföld mellé egy kis mennyiségű marhatrágyát is. Átültetés után már akár két hét múlva is adhatunk neki tápoldatot, amelyet az öntözővízbe keverve juttatunk ki. Nyáron a banánt tegyük ki a szabadba egy félárnyékos helyre, és öntözzük rendszeresen. A szobában csak akkor érzi jól magát, ha van elég fény és pára, száraz levegő hatására a levelek töredeznek és elszáradnak.
A komposztunkat égetett mész hozzákeverésével lehet fertőtleníteni. A nyírfa probléma: Ahogy nő a nyírfa, kezd felkopaszodni. Amennyiben azt szeretnénk, hogy ezek az alsó ágak megmaradjanak, segítenünk kell, hogy több fényt kapjon, vagyis fokozatosan, és ésszerűen ritkítanunk kell a felső ágakat. A nyírfák tartása könnyű. Bár jól bírják a megpróbáltatásokat, sekélyen elhelyezkedő gyökerei nem kedvelik a szárazságot. Kertbe csak akkor tarthatjuk, ha hűvös, nedves, árnyékos talajú helyet tudunk biztosítani számukra. Lombozata viszont napfényt igényel. A kert keleti-északkeleti részén van jó helye, ahol nem kap délutáni napot. Csak olyan helyre ültessük, ahol nincsenek fölötte vezetékek, hiszen hamar eléri őket. A kissé savanyú (pH 5.0 - 6.5) talajt kedveli. A talaj legyen nedves, de jó vízvezetésű. A nedvesség megtartását mulcsozással segíthetjük. A mulcs lehet nyesedék vagy levélkomposzt.