186. Izgi kérdések, érdekes válaszok
Akik kertészkednek, azok soha ki nem fogynak a kérdésekből. Cikkünkből minden kertszerető ember hasznos és érdekes információkhoz, ötlekhez juthat.
Akik kertészkednek, azok soha ki nem fogynak a kérdésekből. Cikkünkből minden kertszerető ember hasznos és érdekes információkhoz, ötlekhez juthat.
Az aszalás a legősibb tartósítási mód, amivel rengeteg gyümölcsöt, zöldséget, sőt fűszer-és gyógynövényt tudunk eltenni télire. Így rengeteg forintot takaríthatunk meg. Mutatjuk, hogyan vágjunk bele házilag!
Érdekes ötlettel állt elő egy szentendrei-szigeti biogazdálkodó: parcellákat ad bérbe lelkes amatőr kertészeknek. Így minden bérlő megtermelheti a saját bioélelmiszerét.
Kísérletet tehetünk kertünkben a boltban kapható növényvédőszerek kiváltására. Az alábbi cikkből megtudhatjuk néhány varázsfőzet receptjét.
Talajtakarók és szélfogók, telekhatárolók és örökzöldek. Szoliterek vagy edényesek, zöldek, sárgák, feketék, csíkosak, sőt pettyesek. Ezek a bambuszok. A kertünk ékei lehetnek.
Növényvédős kollégám (Zsolnai Balázs) segített a probléma kiderítésében. A kép alapján valószínűsíthető, hogy ez mangán és vashiány tünete lehet. Tavasszal adagolt Scotts műtrágyák kíválóak az ilyenre. (Tápanyaghiány előfordulhat túl kötött, és meszes talajon is, ugyanis ilyen talajban a tápanyagok gyakran kötött - a növény számára nem elérhető - formában vannak jelen.)
Hűvös, csapadékos időben sajnos számítanunk kell a paradicsom legveszedelmesebb betegségének megjelenésére: ez a paradicsom fitoftórás betegsége, melyet paradicsomvésznek is neveznek. A vegyi védekeznek csak a betegség megjelenése előtt van eredménye: kontakt szerek közül kaptán, mankoceb tartalmú, szisztemikus szerek közül benalaxil, efozit hatóanyagú szerekkel kell május végétől kezelnünk a töveket.
Az édeskömény tavaszi vagy nyár végi magvetéssel ültethető, 40 cm-es sortávra. Ha túl sűrűn vetjük, a növény felmagzását erősítjük, s akkor hiába reménykedünk az édes gumóban. Bővebben az alábbi cikkben:
Ha ilyet tapasztal kaktuszain az két dolognak köszönhető, a nem optimális megvilágitás - keresi a fényt ezért nyúlik meg, vagy ha túl sokat locsolják -a sok víz hatására nő gyorsan. Ha van rá lehetőség, érdemes nyárra szabadba helyezni a kaktuszokat s valószínű nem marad el a hízás sem.
Az ananász a trópusi élőhelyély többször terem, ha utánozni tudnánk az ottani klímát valószínű, hogy nálunk is többször termésre tudnánk bírni.