186. Izgi kérdések, érdekes válaszok
Akik kertészkednek, azok soha ki nem fogynak a kérdésekből. Cikkünkből minden kertszerető ember hasznos és érdekes információkhoz, ötlekhez juthat.
Akik kertészkednek, azok soha ki nem fogynak a kérdésekből. Cikkünkből minden kertszerető ember hasznos és érdekes információkhoz, ötlekhez juthat.
Az aszalás a legősibb tartósítási mód, amivel rengeteg gyümölcsöt, zöldséget, sőt fűszer-és gyógynövényt tudunk eltenni télire. Így rengeteg forintot takaríthatunk meg. Mutatjuk, hogyan vágjunk bele házilag!
Érdekes ötlettel állt elő egy szentendrei-szigeti biogazdálkodó: parcellákat ad bérbe lelkes amatőr kertészeknek. Így minden bérlő megtermelheti a saját bioélelmiszerét.
Kísérletet tehetünk kertünkben a boltban kapható növényvédőszerek kiváltására. Az alábbi cikkből megtudhatjuk néhány varázsfőzet receptjét.
Talajtakarók és szélfogók, telekhatárolók és örökzöldek. Szoliterek vagy edényesek, zöldek, sárgák, feketék, csíkosak, sőt pettyesek. Ezek a bambuszok. A kertünk ékei lehetnek.
Az alábbi címen elérhető, a kérdésre a válasz. Ott egy F. benjamina szaporítása után érdeklődtek, de ez megegyezik a F. elastica szaporításával.
Kimondottan hazai fafajok termesztéséről szóló szakkönyvet nem ismerek, talán legközelebb áll a témához a hazai útsorfákról szóló kiadvány. Sajnos bolti forgalomban nem találkoztam vele, de a Kertészeti Egyetem dísznövénytanszékén árusítják, illetve a soproni Erdészeti egyetemen lehetne még próbálkozni.
A platánlevelek keverhetők komposztba, csak tudnunk kell, hogy valóban lassabban bomlanak le. Mérgező anyagot szerintem csak azáltal tartalmaznak, hogy forgalmas utak mentén sokkal több nehézfém rakódhat leveleikbe. Ha családi háznál nő, szerintem belekeverhető a komposztba.
A képen látható tarka sárkányfa (Dracaena marginata) elég rossz állapotban van. Ha szára puha, nyúlos, akkor valószínű, hogy a túlöntözés hatására el kezdett rohadni. A dracénák általában sokat tűrő, kipróbált növények, ezért is alkalmazzák gyakran irodákban, üzletekben. Lehet, hogy szívtelennek hangzik, de szerintem nem érdemes tovább próbálkozni ezzel a példánnyal.
Az áfonya legjobban 4,8 és 5,2 pH-jú talajon tud fejlődni. Az egy négyzetméteres talajjavítás valószínű, hogy elegendő számára, csak arra kell figyelni, hogy ez a későbbiekben se veszítsen savanyúságából. (Ne locsolja csapvízzel, trágyázáshoz savanyú kémhatású mulcsot használjon). Ha a talaj túl meszessé válna számára, azt sárguló levelekkel jelezni fogja.