16. Mire jó a levendula? Ennyi mindenre lehet hatásos
A levendula az egyik legsokoldalúbban, legváltozatosabban használt finom illatú gyógy-, fűszer- és dísznövény. Ennyi mindenre jó!
A levendula az egyik legsokoldalúbban, legváltozatosabban használt finom illatú gyógy-, fűszer- és dísznövény. Ennyi mindenre jó!
A gyümölcsaszalalás a legősibb tartósítási eljárás, amelyhez nem kell semmilyen segédanyag, tartósítószer, csomagolóanyag.
A legenda szerint a fügét a törökök hozták magukkal Magyarországra és először a Gellért-hegy déli lejtőjén telepítették el őket a kivágott szőlők helyére. Készítsünk belőle fügelekvárt!
A hazánkban termeszthető gyümölcsfajok közül kevés tett meg olyan gyors és nagy utat egy évszázad alatt az erdőtől a házikerten át az üzemi ültetvényekig, mint az áfonya.
Növények tápanyagfelvétele és ez alapján a fejlődése mindig, a talajban, a legkisebb mennyiségben előforduló tápanyaghoz igazodik..
Az északi fekvésű szoba ablakába javasolnám az afrikai ibolyát. A hűvös szobában a begónia, a ciklámen, a filodendron, az indás kőtörőfű, a szobaarália, a kankalin, a keserűlevélke, a kutyatej, a mirtusz, a papucsvirág, a selyemmályva kedveli. Napos helyre tehet: krotont, golgotavirágot, gyapotcserjét, rhododendront, kaktuszokat, virágcsalánt, gumólábfát, szobakomlót, szemérmes mimózát.
A kerti gyepet legjobban rendszeres nyírással, megfontolt öntözéssel lehet gyommentesen tartani. A nyírást az egyszikű fűfélék jobban bírják, mint a kétszikűek (a gyepben többnyire gyomok). Ráadásul a füvek szárazságtűrőbbek is. Ha mégis gyomirtásra lenne szükség, akkor kétszikűek elleni gyomirtó szert javaslunk. A Roundup és a Glialka nevű szer néhány nap alatt kifejti hatását és le is bomlik. Elvileg nem is árt a kutyának. Ezért elegendő biztonság, ha a gyomirtás után egy napig nem engedjük a kutyát a fűben játszani.
A tuja növény minden része mérgező az emberre, de ez nem jelenti azt, hogy komposzt készítésére ne lehetne felhasználni. A kertben is le lehet szórni, de inkább egy komposztálóbán, más kerti és konyhai hulladékkal együtt érdemes összevegyítve érlelni, majd ezután szétszórni.
Örökzöld növény, magassága 140 - 250 cm. Virágai május végétől nyílnak. Savanyú talajt igényel. A félárnyékos hely megfelelő számára. Az öntözést meghálálja, de ne legyen a talaja pangóvizes.<br>Az alábbi cikkben még több információt olvashat róla.
A keserűlevélke a világos, szellős helyet szereti, de a tűző naptól védeni kell. Tartsa nedvesen a talaját. Időnként permetezze a le vízzel, ha a virágok száradását tapasztalja. Kéthetente tápoldatozza nyáron. Kártevők kevésbé károsítják.