21. Őszi talajmunkák a kertben
Az őszi talajmunka sokcélú művelet: a talaj szerkezetének javítását, a növények által kivont tápanyagok visszapótlását és a gyomirtást jelenti. A gyümölcsösök talajának alapmunkája is az őszi ásás.
Az őszi talajmunka sokcélú művelet: a talaj szerkezetének javítását, a növények által kivont tápanyagok visszapótlását és a gyomirtást jelenti. A gyümölcsösök talajának alapmunkája is az őszi ásás.
A szarka felvállalta, hogy velünk él, hozzászokott a város veszélyeihez. Nap mint nap találkozunk vele, ezért nem árt többet tudnunk arról, milyen is a "szarkalét"?
Fészekparazita madár, tojásait nem maga költi ki, hanem más madárfajok fészkébe rakja. Számos gazdamadara van, hazánkban elsősorban a nádirigó és a vörösbegy, de közel ötven madárfaj fészkében mutattak már ki kakukktojást, illetve -fiókát.
A kerti növényzet alakításával vonzóvá tehetjük környezetünket a madarak számára. Mit kell tennünk ehhez?
Sok bosszúságot okoz, amikor a dísznövényeken, gyümölcsfán vagy éppen a veteményesben megjelennek a tetvek.
Ha alulról felfelé haladva száradnak a virágok, akkor ez természetes, ha egyszerre mind, akkor valamit nem szerethet. Az ablakban nem kap közvetlen napfényt ugye? Ha igen megvan a hibaforrás, ugyanis az üveg felmelegiti a legkissebb napfényt is és szinte elégeti a növényt vagy a virágokat. A meleg környezet ne jelentsen 22-24 foknál többet. Ha eldobálta őket, akkor rövid pihenés után hajlamos akár 3-4 hónapon belül is ujravirágozni (helyes tartás esetén). Hogyan tartsuk a lepkeorchideát (Phalaenopsis)? Orchideák a lakásban? 10 tuti tipp a szakértőktől
A növényt tavasszal célszerű kiemelni a konténeréből és éles késsel a hajtáscsúcsoktól kellően távol elvágni. Így gyakorlatilag annyi növény nyerhető, amennyi hajtáscsúcsa van a növénynek. A vágási felülettel nem szokott gond lenni, nem kell kezelni. Mindenképpen "nehéz", tőzegmentes talajkeverékbe kell ültetni és lassan oldódó műtrágyát hozzá adagolni.
A szilva alkalmas sudaras, szórt ágú, sövény és váza korona nevelésére is. Szerintem házikerti, kézi szedésű fák nevelésére elsősorban a váza korona a jó.
Az ültetés után valóban erősen kell visszametszeni a fákat, hiszen a kiszedéskor a faiskolában a gyökérzetet már alaposan megcsonkították. Általában kora tavasszal szokás azt megtenni. Az elültetett fákra lehet akár sok más fajtát is rászemezni, de számolni kell a különböző érési idők miatti permetezési gondokkal. A fajta kiválasztása a gazda ízlésétől, igényeitől függ, de nagymértékben attól is, hogy melyeket tudja megszerezni. Ezért megnevezéseket nem adok, nagyon sok fajta lehet jó nekem, de Önnek nem.
A hagymás növények telepítésével nem késett el, még megteheti ezek ültetését, persze csak ha a hó nem borítja a kertet. A cserjék telepítésével azonban már érdemesebb megvárni a tavaszt. A kerítés eltakarására több növényfaj is alkalmas lehet 2-3 db/m sűrűségben kiültetve. Szóba jöhet az örökzöld borostyán, a gyönyörű őszi szineződésű vadszőlő. A virágosak közül pedig a magyar lonc és a clematis fajták. A felsorolt növények közül azonban csak a borostyán örökzöld. Az előre hajtatott jácintnak a legjobb helyet választotta, így sokáig tudja élvezni majd a virágát.