21. Őszi talajmunkák a kertben
Az őszi talajmunka sokcélú művelet: a talaj szerkezetének javítását, a növények által kivont tápanyagok visszapótlását és a gyomirtást jelenti. A gyümölcsösök talajának alapmunkája is az őszi ásás.
Az őszi talajmunka sokcélú művelet: a talaj szerkezetének javítását, a növények által kivont tápanyagok visszapótlását és a gyomirtást jelenti. A gyümölcsösök talajának alapmunkája is az őszi ásás.
A szarka felvállalta, hogy velünk él, hozzászokott a város veszélyeihez. Nap mint nap találkozunk vele, ezért nem árt többet tudnunk arról, milyen is a "szarkalét"?
Fészekparazita madár, tojásait nem maga költi ki, hanem más madárfajok fészkébe rakja. Számos gazdamadara van, hazánkban elsősorban a nádirigó és a vörösbegy, de közel ötven madárfaj fészkében mutattak már ki kakukktojást, illetve -fiókát.
A kerti növényzet alakításával vonzóvá tehetjük környezetünket a madarak számára. Mit kell tennünk ehhez?
Sok bosszúságot okoz, amikor a dísznövényeken, gyümölcsfán vagy éppen a veteményesben megjelennek a tetvek.
Ősszel és kora tavasszal is ültethetjük. Ültetés után a vesszőket négy-öt rügyre metsszük vissza. A kihajtó vesszőkből a harmadik évben hat-nyolc vázágat hagyunk meg. A vadrózsa az egyéves vesszőkön és a kétéves gallyakon hozza termését. Fás dugványozással szaporítják a legtöbb helyen. cikk:Hogyan termesszünk csipkebogyót? >>
Kedves kezdőkertész! A diófa metszésének a legideálisabb időpontja, augusztus vége, szeptember eleje. Javaslom, hogy várja meg az őszt és akkor végezze el a feladatot. Egyébként nyugodtan lehet ritkítani, visszavágni, formálni.
Tisztelt Kérdező! A képen látható növény az örökzöld magnólia (Magnolia grandiflora). Beszerezni Budai Kertcentrumban, New Garden, és Oázis kertészetekben lehet majd a tavaszi olasz import növények közül. Mezős Balázs kertészmérnök www.aleonkert.hu
A virágcsalán gondozása, szaporítása (Plectranthus scutellarioides) A virágcsalánt tavasztól őszig kéthetenként mészmentes tápoldattal öntözzük, és a hajtásnövekedés időszakában bőségesen locsoljuk langyos, lágy vízzel.Átteleltetés után általában megnyúlik, felkopaszodik, ezért a levágott hajtásrészeket gyökereztessük meg, és neveljünk belőle új növényt. A meggyökeresedett dugványokat jó minőségű virágföldbe ültessük, majd a májusi fagyok után ültessük ki.Nyáron érdemes a hajtáscsúcsokat folyamatosan visszavágni, így tömör, dús, bokros, színes növényt kapunk. Ahhoz, hogy a levelek ne veszítsék el színpompájukat, el kell távolítanunk az elszáradt, árnyékban lévő leveleket.A virágcsalán fény- és vízigényes, tápanyagigénye közepes. A világos, napos vagy félárnyékos helyet kedveli, de védjük a tűző naptól, mert a leveleinek csak így lesznek szép színei. A 18-22 C fokos hőmérséklet az ideális számára. Télen hűvös, de világos helyen tartsuk.Legegyszerűbb szaporítási módja, ha tavasszal vízben gyökereztetjük. Az anyanövényről vágjunk le 10-15 cm hosszú hajtásokat, az alsó leveleket távolítsuk el és tegyük vízbe. Pár nap múlva megjelennek a gyökerek. Ekkor ültessük cserépbe, nedves, de jó vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag talajba. Ha csak véletlenül letörtünk egy ágacskát, azt is nyugodtan használhatjuk szaporításra.
Elég reménytelen szegényke, de visszametszheti (erőteljesen) tavasszal, hátha. A hibiszkusz gondozása A hibiszkusz a gyengén savanyú talajt kedveli (pH 6-6,5). (Ez a nálunk kapható B típusú virágföldet jelenti.) Sok hibiszkuszkertész hetente egyszer öntözi és tápoldatozza növényét. Ez is elegendő lehet, napi öntözés mellett azonban maximális mértékben garantált a növény tápanyaghoz jutása. Az egészséges hibiszkusznövénynek nincs nyugalmi időszaka, akár egész évben virágozhat. Egyenletes tápoldatozás mellett a növény folyamatosan gyönyörű szép virágokat fog hozni. Ha a trópusi szépség konténeres nevelése mellett döntünk, megkíméljük magunkat a fonálférgekkel és más kártevőkkel, valamint a szárazsággal, faggyal és a tápanyaghiánnyal szembeni küzdelmektől. Tovább >>