21. Őszi talajmunkák a kertben
Az őszi talajmunka sokcélú művelet: a talaj szerkezetének javítását, a növények által kivont tápanyagok visszapótlását és a gyomirtást jelenti. A gyümölcsösök talajának alapmunkája is az őszi ásás.
Az őszi talajmunka sokcélú művelet: a talaj szerkezetének javítását, a növények által kivont tápanyagok visszapótlását és a gyomirtást jelenti. A gyümölcsösök talajának alapmunkája is az őszi ásás.
A szarka felvállalta, hogy velünk él, hozzászokott a város veszélyeihez. Nap mint nap találkozunk vele, ezért nem árt többet tudnunk arról, milyen is a "szarkalét"?
Fészekparazita madár, tojásait nem maga költi ki, hanem más madárfajok fészkébe rakja. Számos gazdamadara van, hazánkban elsősorban a nádirigó és a vörösbegy, de közel ötven madárfaj fészkében mutattak már ki kakukktojást, illetve -fiókát.
A kerti növényzet alakításával vonzóvá tehetjük környezetünket a madarak számára. Mit kell tennünk ehhez?
Sok bosszúságot okoz, amikor a dísznövényeken, gyümölcsfán vagy éppen a veteményesben megjelennek a tetvek.
Az utóbbi évek felfedezettje a díszkáposzta, amelytől először magam is idegenkedtem, de mára megváltozott a véleményem róla, szerintem nagyon vicces növény és jól bírja a téli fagyokat is.
Az egyik legnépszerűbb és legkönnyebben termeszthető faj a sokvirágú jázmin, a következő két cikkből minden kiderül róla!
A viszvirágnak (Hoya sp.) valóban nagyon erős illata lehet, amit főleg éjszaka lehet érezni. A virág illata nem mérgező, kisgyerek is aludhat vele egy szobában, persze ez nem vonatkozik arra, hogy a szép virágok meg is ehetők, az okozhat mérgezési tüneteket.
A hibiszkuszt valószínű, hogy az üvegházi molytetű vagy köznapi nevén a liszteske támadta meg. Az állat kizárólag a levél fonákán található meg, ott szívogatja a növény nedveit. Erős fertőzés esetén molytetvek elleni (pl. piretrin hatóanyagú)készítménnyel lehet védekezni.<p>Egyéb megelőzési ötlet és gyógymód a liszteske ellen, a mellékelt cikkben olvasható.
Magyarország nagy részén a meszes talaj a jellemző, inkább csak Nyugat-Magyarországon fordul elő savanyú talaj, ami az áfonya termesztéséhez is szükséges. Ahhoz, hogy pontosabb leírást kapjunk, mindenképp talajvizsgálatot kell végezni, amelyet a megyei növényegészségügyi és talajvédelmi állomások végzik.