3291. Gyors és ízletes céklasaláta
A céklasaláta hozzávalói: 2 fej cékla, 1 szál torma, só ízlés szerint, kevés őrölt kömény, 6 evőkanál ecet, 2 evőkanál cukor.
A céklasaláta hozzávalói: 2 fej cékla, 1 szál torma, só ízlés szerint, kevés őrölt kömény, 6 evőkanál ecet, 2 evőkanál cukor.
Egyre többen alakítják ki saját maguk fűszerkertjét. De milyen növényeket is ajánlott balkonládákba ültetni? Cikkünkben Megyeri Szabolcs kertészmérnök három rendkívül hasznos fűszernövényről mesél: a medvehagymáról, a snidlingről és a petrezselyemről!
Fazekas Sándor társadalmi vitára bocsátotta a Vidékfejlesztési Minisztérium 10 éves Nemzeti Vidékstratégiáját a karcagi Nagykunsági gazdafórumon. A stratégia célja, hogy 2020-ig a vidék társadalmi és gazdasági folyamataiban látható és minden érintett számára érezhető javulás következzen be.
Díszkertek, előkertek vagy utcafrontok kialakításakor mindig érdemes átgondolni, hogy milyen fákat vagy cserjéket szeretnénk oda ültetni. Cikkünkben Megyeri Szabolcs kertészmérnök két különleges díszfát/cserjét ajánl a figyelmünkbe!
Hatalmas mennyiségű védett növényt loptak el a Bükki Nemzeti Parkot övező Natura 2000-es területről.
A metszés időpontja jellemzően a növényfajtól függ. Lomblevelű örökzöldeket tavasszal a kihajtás előtt, majd az nyár folyamán még egyszer lehet rajta igazítani, ha a növekedése lelassult. Tűlevelű örökzöldeknél a fiatal hajtásokat még a fásodás előtt, a növekedési időszakban kell visszavágni. A lombhullató növényeknél általánosságban elmondható, hogy a fő metszési idő a tél végi időszak. Persze itt is vannak olyan fajok (p.: fagyalfélék), amelyeket majd évközben még párszor meg lehet/kell metszeni.
A mézgás cseppeknek és a foltoknak nincs közük egymáshoz. A cseppek megjelenése természetes folyamat eredménye nem kell sem letörölni sem foglalkozni vele! A foltosság viszont 2 különböző betegség eredménye. Javallott gyógymód komplex felszívódó permetszer (gomba és baktérium ellen). Ezzel a növényt minden pontján jól bepermetezni,(általános dózis: 1-1.5ml szer/1 l víz)majd 1 hét múlva megismételni. A meglévő tünetek nem fognak eltűnni de az új hajtások már tünetmentesek lesznek. Onnan tudni,hogy gyógyult. Sok sikert!
Talán nem a legjobb az elhelyezése a növényeknek: kevés fényt kap, túl sok - vagy túl kevés - öntözést (mindkettőnek hasonlóak a tünetei), száraz levegő; stb. összetett problémája lehet a növénynek. Ha tavaly átültette akkor idén nem hiszem, hogy szükség lenne rá, de keressen egy ideálisabb helyet a dracénáknak. Mert bár igaz, hogy a dracénák sokat tűrő növények, viszonylag fényszegény körülmények között is megélnek, de azt ne várjuk el, hogy olyan mutatósak legyenek, mint az üvegházban nevelt friss példányok.
Valószínű a növény úgynevezett´revolver´ orchidea. Általában csak elvirágzás után nevel új sarjakat, tehát: vagy virágzik vagy sarjadzik. Létezik a kettő egy időben is, de jelen esetben egy hibrid növényről van szó és ki tudja mely szülő, mely tulajdonságát örökölte? Egyébként a növény képes magát a halálba virágozni, az 1 év óta tartó folyamatos virágzás azt mutatja, hogy megfelelő a tápozás, de el kell dönteni, hogy virágot avagy sarjat szeretnénk? Utóbbi esetben le kell vágni a virágszárat, egy picit szárazon pihentetni a növényt és ezután fog sarjat hozni!
A tripszek ellen használható növényvédő szerek köre széles, de eredményt csak akkor érhetünk el, ha a védekezést komolyan vesszük, és már palánta kortól permetezünk, illetve nagyon nagy hangsúlyt fektetünk a termesztési higiéniára, az alapfertőzöttség elkerülése érdekében. Spintour vagy biológiai védekezés karoló virágpókkal, Teppeki, Vertimek, Vegyszeresen a Spin Tor 0,4 l/ha, bő vízzel és tapadószerrel. Kijuttatás időpontja lehetőleg az esti órákban történjen.