41. A Hold járása befolyásolja a növények fejlődését! Holdnaptár 2017 nyarára
Írásos emlékek bizonyítják, hogy már az egyiptomiak is figyelembe vették a Hold változásait és a vetést fogyatkozó, az aratást pedig növekvő holdállásra ütemezték.
Írásos emlékek bizonyítják, hogy már az egyiptomiak is figyelembe vették a Hold változásait és a vetést fogyatkozó, az aratást pedig növekvő holdállásra ütemezték.
A rózsanemesítő munka már májusban megkezdődik a faiskolákban. A pollent szolgáltató "apanövények" félig nyílt virágait a kora reggeli órákban leszedik, majd a sziromleveleket s a portokokat gondosan eltávolítják.
A nemesítők sok fáradtságot és pénzt kockáztatnak egy-egy új fajta kiemelése során. Újból és újból fel kell tenniük a kérdést: "Értéktelen, használható vagy ígéretes az általam kiválasztott növény?"
Az amarillisz hagymagumóit az őszi ültetés előtt pihentetni kell. Amikor az ültetésre kerül a sor, meg kell tisztítani az elsárgult, elszáradt levelektől. A leanderbokrok a fagyok beálltáig kint maradhatnak.
A bonsai szó japánból ered, jelentése "kis fa, edényben". Ezek az apró növények nem "torzszülöttek", minden olyan jellegzetes vonást megtalálhatunk bennük, ami egy felnőtt fa velejárója.
A szeder hajtásrendszere a málnáéhoz hasonló. <p>Közvetlenül szüret után kell a letermett vesszőket a talaj felszínén visszametszenünk, majd a nyesedéket elégetni. <p>Tavasszal a termő és a másodrendű vesszőket a fagyok elmúltával, de még a rügyfakadás előtt metsszük vissza. A termővesszőket ott vágjuk vissza, ahol ceruza vastagságánál vékonyabbak lesznek. A másodrendű vesszők közül pedig a 60-70 cm-nél magasabban lévőket távolítsuk el tőből, mert csak akadályozzák a művelést. <p>Vegetációs időszakban a tősarjak és a másodrendű hajtások eltávolítása nem indokolt.
Az orchidea fajok között vannak fényigényesek, de olyanok is, amelyek az árnyékosabb helyeket kedvelik. A közvetlen napfényt azonban egyikük sem szereti. A nagy páratartalmú helyet szeretik. Ezért gyakran kell őket permetezni, lágy vízzel. Ugyanakkor ne hagyja, hogy befülledjen a szoba levegője, mert azt nehezen viselik.<p>Nem szabad őket kemény, magas mésztaralmú vízzel öntözni. Márciustól októberig tápoldatozza növényét. Minden második évben át kell ültetni, ha a földje már elhasználódott.
A diófát károsíthatja az ún. amerikai szövőlepke (Hyphantria cunea). Az ellene való védelem egyik módja, ha eltávolítja a fertőzött hajtásrészeket. Kémiai védelemre a következő szereket javaslom: Ultracid 40WP, Sumithion Super, Talstar 10 EC, Diazol 60 EC, Zolone EC.
Szép pázsit eléréséhez valóban nagyon fontos a megfelelő talaj, ami porozús, tápanyagban gazdag. Elegendő ebből 5-10 cm-t felhordani a felszínre, majd aprómorzsás szerkezetűre eldolgozva kezdődhet a magvetés.<p> A számos fűmagkeverék közül pedig azt kell kiválasztani, ami keginkább megfelel a helyi adottságoknak (fényellátottság, vízellátottság) és igényeknek (mire használnák a gyepet). <p>Bővebb információt talál Díszkert rovatunk Pázsit és sövény alrovatában
Fenyőfák alatt a talaj a lehulló tűlevelek hatására savanyúbbá válik, ezért olyan növényeket kell kiválasztani amelyek nem érzékenyek a savanyú talajra. Több fenyő alatti mélyárnyékot azonban szinte semmilyen növény nem szeret, ezért is nincs természetes állapotában a fenyveseknek sem aljnövényzete. Az alábbi cikkben számos árnyéktűrő növényt felsorolunk: Kertészkedés árnyékban - képes növényajánlóval Árnyékos kertbe ültessünk páfrányokat Gyöngyvirág gondozása (Convallaria majalis) Vadvirágokat az árnyékba!