446. Le'csók és a francia ratatouille
Én a tejfölös változatra esküszöm. A mi családunkban édesapám készíti a legfinomabb lecsót, sok hagymát pirít alá, majd paprika és paradicsom kerül bele.
Én a tejfölös változatra esküszöm. A mi családunkban édesapám készíti a legfinomabb lecsót, sok hagymát pirít alá, majd paprika és paradicsom kerül bele.
Az Orczy-parkot sokan Oczy-kertként ismerik. A területet bejárva azonban egyre inkább az az ember benyomása, hogy voltak korok, amikor a park jobb napokat látott. Van viszont néhány izgalmas legenda, amelyek ehhez a helyhez kötődnek.
Ha adalékanyagoktól mentes Aloe vera italt szeretnénk inni, akkor mixeljük házilag! Bemutatjuk, hogyan lesz egy levélből egy pohár ital.
Sokszor előfordult már, hogy egy növény neve olyan idegenül hangzott, hogy úgy döntöttem, ez az én kertembe sosem fog bekerülni. Az is megesett, hogy megriadtam a növény kifejlett kori méretétől. Tévedtem?
Az elmúlt három évben 85 és 1100 Ft között változott a petrezselyemgyökér ára. Mire számíthatunk az idén? Piaci árles.
Basella rubra (a Basellaceae családjába tartozik), másnevén Malabári spenót vagy futó spenót. Származási hely: Afrika, Délkelet-Ázsia Hőigény: fagyérzékeny, 15-24 C Fényigény: félárnyékot szereti, erős fényben jobban színeződik a levele Növekedés: gyors Vízigény: állandó víz szükséges a számára, de a pangó vizet kerülje Szaporítás: magról Felhasználása: alkalmi cserepes dísznövény, a fiatal leveleket főzelékhez és salátákhoz használhatja. Ideális cserépméret: 15 cm.
Meleg napos helyet szereti. Tápanyagigényes, nem szereti a pangó vizet, de hetente 1x öntözni kell. A kakastaréjnak a magvetés a legegyszerűbb szaporítási módja. A magokat februárban vessük el védett helyen cserépbe, vagy szaporító ládába, és májusban, ha az idő engedi, a kis palántákat ültessük ki a szabadba. Virágzási ideje augusztus szeptember, szinte az első kemény fagyokig folyamatosan virágzik.
Szeder színváltása talajproblémára vagy vízhiányra utal, a tüskétlen szeder például imádja a vizet. Ha kártevőket nem lát a leveleken, azok hátoldalán és az ágakon, akkor csak ez a baj. Öntözés és tápoldatozás szükséges.
Kép nélkül nehéz megállapítani, de a leírásból 2 kártevő lehet: Gyászszúnyog: Az apró fekete kifejlett rovarok, amelyek a növény körül repkednek. Nem kártékonyak, de a petéikből kikelő kicsi, fekete fejű lárvák már károsak lehetnek. A lárva a földben levő szerves anyagokkal táplálkozik, néha azonban a fiatal gyökereket is fogyasztja. Kedveli az igen párás körülményeket. Malation hatóanyagú szerrel védekezhetünk ellene. Tripsz: A szobanövények kevésbé veszélyes, apró fekete kártevője, amely azonban a Begóniát, Fuchsiát és Codiaeumot időnként elcsúfítja. A rovarok levélről levélre repülnek vagy ugrálnak és ezüstös ürülékcsíkokat hagynak maguk után. Ennél nagyobb gond, hogy bepettyezik és eltorzítják a virágokat. A növény visszamarad a fejlődésben. Deltametrin, dimetoát vagy fenitrotion hatóanyagú szerrel kell permetezni a kártevő első megjelenésekor.
Heptaklór: Gyomron és bőrön keresztül ható rovarölőszer, amely főleg talajlakó rovarok és termeszek ellen használatos. Ezen kívül gyapotkártevők, sáskák, néhány terménykártevő, valamint malária elleni küzdelemben is használják.