511. Őszibarack, kajszi és szilva szedd magad - 2010
Összegyűjtöttük, hogy 2010-ben hol nyílnak szedd magad kajszi- és őszibarack, szilva, alma gyümölcsösök. Várjuk a Ti tapasztalataitokat is!
Összegyűjtöttük, hogy 2010-ben hol nyílnak szedd magad kajszi- és őszibarack, szilva, alma gyümölcsösök. Várjuk a Ti tapasztalataitokat is!
A friss fűszernövények tartósításának egyik legjobb módszere a fagyasztás, mert gyors és könnyű eljárás és nem igényel vegyszereket, főzést. Nézzük, mely növények alkalmasak a fagyasztásra!
Vajon ez a régi bölcsesség valóban igaz? Mi a különbség félelem és ijedtség között? Jobb lehet az egyik, mint a másik? A félelem mindenképp egy tartós állapotot jelent, az ijedtség pedig egy hirtelen jött negatív hatásra adott reakciónk. De hogyan segít a szervezetünk, hogy "túléljünk"?
Mostanában olyan időket élünk, amikor egyre többet hallani az egészség megőrzésének fontosságáról. Sokszor nincs rá időnk esetleg módunk vagy kedvünk, hogy törődjünk a testünkkel. Pedig tudjuk, hogy nem lesz ez így jó, valamit tenni kéne önmagunkért. De hogyan?
A klívia (Clivia miniata) egy könnyen gondozható szobanövény, amit két hónapig hideg helyen kell tartani, hogy virágba boruljon.
Hazánkban több, mint 60 faj tartozik a címeres poloskákhoz, életmódjuk különböző. Vannak, melyek avar alatt telelnek, a talaj felső rétegében. Elképzelhető, hogy a talajból kerültek a lakásba. Ősszel, amikor a hőmérséklet lecsökken, a telelőre vonuló állatok gyakran a napos házfalra húzódnak, ott melegednek, és a nyitott nyílászárókon a lakásba is behúzódnak a melegre. Valószínűbb, hogy ez történt. Az ablak, a redőny réseiben meglapuló poloskákat a háztartási célra forgalmazott rovarölő szerekkel (spray) kezelheti, ezek többsége piretroid tartalmúak(is), hatnak a poloskafélék ellen. A növényeken élő egyedeket a háztartási rovarölő szerekkel ne kezelje, mert leperzseli a növényeket. Ellenük a Talstar, Decis, Karate szabadforgalmú rovarölő szerek hatásosak. A virágok rovarölő szeres permetezése lakásban nem végezhető.
Tudomásom szerint a telekhatártól való 3 méteres ültetési távolság a fákra vonatkozik. A cserjékre, sövényekre 1,2 méter az előírás. Érdemes a helyi szabályozást is megismerni, esetenként a helyi előírások eltérnek az országos szabályoktól. Léteznek tujafélék, melyek nem fa alkaltúak, hanem bokorszerűek, széles, lapos lombot képeznek. Ültetésnél nagyobb tőtávolságot kell ezért tartani. Tiszafa-félék is lassan nőnek és örökzöldek, szintén alkalmasak sövény kialakítására. Kertészeti árudákban érdemes körülnézni, ott sokféle tuja egymás mellett megtekinthető, összehasonlítható.
Hát nem kellett volna hozzányúlni! Ahogy látom egy tökéletes állapotban lévő növényről van szó, amely szereti ha a gyökerei szűk helyen fejlődnek, csak kissé nedvesebben kellene tartani. A gyökérritkítás soha nem egészséges dolog, főleg most ugyanis az új bulbák még csak most fejlődnek és óhatatlan, hogy az ő gyökérzetük is károsodott a ritkítás során. De ha már megtörtént, akkor legyen kövér lúd:szerintem 2 tövet lehet belőle osztani(bár én azt sem most tenném) virágzás:nem hasonlítható a phalákkal, teljesen más felépítésű ciklikus növényről van szó mely majd csak az új bulbák beérése után fog virágozni(feltéve ha közben nem bolygatják mint jelen esetben)és csak abban az esetben ha a hőmérséklet jóval alacsonyabb a phalák által kedvelt 19-24 (vagy melegebb)foknál. üdv
Erre a kifejezetten jogi problémára nem tudok megnyugtató választ adni. Tudomásom szerint a helyi építési szabályzat, mely az országos építési szabályzaton alapul, a kötelező. A helyi szabályzatot érdemes tanulmányozni. Erre hivatkoztam a korábbi levelemben is. Ha a helyi szabályozás erre nem tér ki, a szokásjog lehet a mérvadó. A tujasorral szemben nem a növényfal lehet a kifogás, hanem annak magassága. Az építési szabályzat által maximalizált épített kerítés magasságát ne haladja meg a tuják magassága, akkor nem szabálytalan. Ez utcai frontnál, úgy tudom, legfeljebb 2,5 méter, oldalsó (belső) kerítésnél 1,8-2,0 méter, ha a helyi szabályzat másképp nem írja elő. A tujaféléket általában cserjének tekintik, legalább is, amikor árusítják. Viszont 6-10 méter magasra is megnőnek egyedei, ekkor már természetesen fának minősülnek. Méretük, magasságuk a mérvadó, nem az alakjuk. A tuják metszhetők, alakíthatók, nem sínylik meg. Formázott sövény is kialakítható belőle.
Valamilyen ellátási hiánya van a bokornak: kevés vizet kap a termések növekedése idején, vagy sovány, tápanyagban szegény a talaja. Kálium és foszforban gazdag komplex műtrágyát adagoljon a lombja alatti talajra tavasszal, és a meleg nyári hónapok alatt rendszeresen és bőségesen öntözze. Van egy másik praktikus ötletem: kérjen a szomszédtól nyár közepén2-3 zöld vagy fásodását megkezdő hajtást, melyeket perlitben 1-2 hónap alatt meg tud gyökereztetni. Cserépbe(földbe) még ősszel átültetve, fagymentes helyen teleltesse át, tavasszal már a véglegs helyére kiültethető, és ott már át is telel. Ha már kóstolta a szomszéd füge termését, és finom, akkor ez utóbbi a jó megoldás.