826. A tavasz hirnöke a korán ébredő citromlepke
A tavasz első hírnöke a kertekben, parkokban, ritkás erdőkben nem egyszer már február második felében megjelenő citromlepke (Gonepteryx rhamni). Lássuk, hogyan él és miért olyan hosszú életű!
A tavasz első hírnöke a kertekben, parkokban, ritkás erdőkben nem egyszer már február második felében megjelenő citromlepke (Gonepteryx rhamni). Lássuk, hogyan él és miért olyan hosszú életű!
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
A növények kiválasztásánál sok szempontot kell figyelembe vennünk: a helyiségek fekvését, a lakóhelyiségek használatát. A nappali, a dolgozószoba általában napfényes, világos, meleg helyiség. A hálószobákban viszonylag kevesebbet fűtünk, hűvösebbek és szárazabbak. A konyha jó, ha világos, de nem túl meleg. A fürdőszobában is tartható növény főleg, ha van a helyiségben ablak mert itt a levegő párásabb.
A kúszónövényekkel állványok, falak elé helyezett lécek, kerítések, erkélyrácsok futtathatók be. Eltakarnak előnytelen házfalakat, védik az erkélyen pihenőket, színükkel, illatukkal szépítik a környezetünket.
A szarvasgomba ára a gyémántéval vetekszik, különleges ételek szinte elképzelhetetlenek nélküle. Magyarországon is egyre népszerűbb. Ezt bizonyította a téli szarvasgomba ünnepe is, amit nemrég a Gödöllői Királyi Kastély és a Dunakanyar Szarvasgombász Egyesület rendezett.
Tisztelt B.K.! Problémája tipikusan olyan probléma, amit teljes biztonsággal csak helyszínen történő vizsgálattal lehet meghatározni. Ebből a fotóból úgy tűnik, hogy a növények túl sűrűn lettek ültetve, és ahogy nőnek, egyre jobban árnyékolják egymást. Ebben az esetben fényhiány okozza e belső részek kopaszodását. De okozhatják a tüneteket kártevők (pl. ezüstfenyő levéltetű), vagy különböző gombabetegségek is. Javasoljuk, kérje tapasztalt szakember segítségét a helyszínen!
Kedves Kertbarát! A Juniperus scopulorum Skyrocket fajtával kapcsolatban az alábbi problémák szoktak jelentkezni: 1. A termesztés folyamán a faiskola nem figyel eléggé arra, hogy a növénynek egy vezérhajtása legyen és abból azonos erősségű oldalhajtások eredjenek. (Metszéssel ültetéskor is korrigálható a probléma.) Ennek következményeként a törzs alsó részén is fejlődnek erős oldalágak, az oszlopos forma megbomlik, az ágak lehajlanak, és különösen a hónyomásnak áll ellen nehezen. 2.Pajzstetű, atka fertőzés következtében a hajtások görbülnek, a lomb "kócos" lesz, szétesik. A kártevők elsősorban a legyengült növényeket támadják meg. Telepítéskor rendszeres megelőző növényvédelmet szoktunk javasolni. Az egyik megoldás, hogy szakember segítségével csak a kihajló ágakat vágják vissza kb. félig. A lyuk 1-2 év alatt el fog tűnni. A másik javaslat az összes oldalhajtás visszametszése 1/3, vagy 1/2 arányban, egyidejű trágyázással és intenzív öntözéssel. Ebben az esetben szinte új lombfelületet kapunk, ha növényünk elég erős állapotban volt ilyen nagy mértékű regenerálódásra. Ezt a megoldást csak végső esetben alkalmazzuk, mivel kimenetele bizonytalan is lehet. A fényképek alapján úgy látjuk, hogy elég lenne csak a kihajló ágakat visszametszeni, a növények ettől eltekintve szépek, és jó állapotban vannak.
Üdvözlöm! Ilyenkor általában - a telelés alatt - legyengül a növény, és megtámadják a tetvek, ami okozhatja ezt a jelenséget, illetve a víz-hiány is elképzelhető! A pajzstetű ismérve, hogy sárga színű és a friss hajtásokon tanyáznak. Amennyiben ezt tapasztalja, akkor ACTARA nevű szerrel kell permetezni és megöntözni a növényt, mivel ez egy felszívódó szer, a tetveket gyakorlatilag a növény "belülről" mérgezi!
Próbáljon meg érdeklődni a következő weboldalakon, esetleg megkérdezni őket is, ha netalán náluk jelenleg nem lenne: http://www.gerafaiskola.hu/novenykatalogus/gyumolcsoltvanyok http://www.treemail.hu/ http://budaikertcentrum.hu/
Kedves kérdező! Szeretnék néhány korábbi cikkünket figyelmébe ajánlani, ami főként egynyári dísznövények beültetésével foglalkozik (ültetési tervezetet is talál közöttük). Ha nem voltak segítségére az írások, akkor kérem jelezze ugyanitt a szakértői sarokban: Alakítsunk ki nyári parasztkertet! A napos, meleg, száraz hely egynyári virágai Égővörös nyári mező Tervezzük meg jövőbeli kertünket! Mediterrán kert tervezése egyszerűen