116. Ezek a legjobb padlizsánfajták
A padlizsán népies nevei: kék paradicsom, török paradicsom, tojásgyümölcs egyre kedveltebb zöldségféle hazánkban. Főleg házikertben termesztjük, lássuk, ennek trükkjeit!
A padlizsán népies nevei: kék paradicsom, török paradicsom, tojásgyümölcs egyre kedveltebb zöldségféle hazánkban. Főleg házikertben termesztjük, lássuk, ennek trükkjeit!
A grillezett húsoknak jóval nagyobb a szafttartalma, mint a hagyományosan sült húsoknak. E célból találták ki a grill vagy amerikai kifejezéssel élve " Barbecue" fűszerkeveréket. Kitűnő keverék, amely grill, roston, nyárson sültek, bifsztek, kotlettek, egyéb sültek, levesek, mártások, vagdalt húsok, gulyásleves, saláták ízesítésére is használható. És pár perc alatt mi magunk is összeállíthatjuk!
Sokan az erős és széles spektrumú vegyszerek bevetése helyett azért szívesebben próbálkoznak kíméletes, természetes alapanyagú szerekkel a kártevők, és kórokozók elpusztítására. Ezért érdemes visszanyúlni nagyszüleink módszereihez, akik különböző növények főzeteivel próbálták elpusztítani kártevőket és megelőzni a fertőzéseket a kertben. Tegyük hozzá, hogy sikeresen. Lássunk néhány régi módszert!
A takácsatka által fertőzött leveleken apró szívogatásnyomokat láthatunk, a levelek fonákán pókhálószerű szövedék található. Gyors munkát végez, képes teljesen elpusztítani a megszállt növényt. Ezért fontos felismernünk, hogy mikor van takácsatka fertőzéssel dolgunk.
Honnan tudjuk, hogy melyik növényt, mikor ültessük el? A természet nagy biztonsággal jelzi, mikor kell veteményezni, palántákat kiültetni. A termelők ismerik ezeket a jelzéseket, melyek utalnak az időjárás és a klíma változására.
Tisztelt Kérdező! Az uborkán a peronoszpóra kórképe látható, a paradicsomon pedig a fitoftóra tünetei. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Olvasónk! Nem mindegy, hogy milyen talajba milyen növényt ültetünk. A talajjavítás sem mindig segít. Meg kellene nézni, hogy Önnél milyen talaj van és a szerint választani növényeket.Infó >>
Kedves Ari! Igen, valóban nem a legideálisabb, de a hagyma kiváló védő növény funkciójaként és a kert kis mérete miatt, mégis azt tanácsolom, hogy vesse ela borsót nyugodtan, nem lesz akkora befolyással, hogy esetleg terméscsökkenés lépne fel.
A vándorpoloska lárváját parazitálja a Trichopoda pennipes nevű fürkészlégy, petéjét pedig a Trissolcus basalis nevű fürkészdarázs, melyeket Ausztráliában elterjedten használnak biológiai védekezésre. Vegyszermentes technológiaként Kaliforniában alkalmazzák a „csalinövényeket”. A paradicsom mellé a vándorpoloska által kedvelt pillangós növényeket, lóbabot, babot vetnek. A csalinövényt még azelőtt szükséges a területről eltávolítani, feltakarmányozni, mielőtt azon a lárvák szárnyas poloskává válnak és betelepednek a megvédendő paradicsomra.
Tisztelt Kertbarát! Az áfonyán egyértelműen klorotikus tünetek, vas hiány lépett fel. Az áfony igen tőzeges savanyú kémhatású talajban érzi jól magát. Ezt kell biztosítani, és ha szükséges (főleg magas mésztartalmú talajoknál) akkor vasoldatoznin kell a növényt hogy a levelei újra szép sötétzöldek legyenek. A paradicsomon fitoftórás gombabetegség látható, mely ellen az (Amistar, Dithane M-45, Champion 2 FL ) szerrel lehet. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu