121. Gesztenyeaknázó-moly
A vadgesztenyefák levelein károsító és a levelek korai elszáradását okozó moly kártevő az utóbbi évtizedben terjedt el hazánkban és a szomszédos országokban.
A vadgesztenyefák levelein károsító és a levelek korai elszáradását okozó moly kártevő az utóbbi évtizedben terjedt el hazánkban és a szomszédos országokban.
A sárga ruhára vagy autóra nagy számban repülnek. Ez nem véletlen, ugyanis a sárga szín vonzza a levéltetveket. A zsenge leveleken szívogatva legyengítik és megfertőzik a kerti növényeket.
Valószínűleg a fejes saláta és néhány trópusi papagájfaj keresztezéséből születtek a most következő saláták. Színük és ízük ugyanis erre utal.
Milyen bizarr egy hóval fedett kaktusz, jukka vagy akár pálmafa látványa egy hazai kertben! A szabadföldi teleltetés lehetősége még kevesek számára ismert, de könnyen megbizonyosodhatunk arról, hogy valóban működik.
Sokak számára újdonság, hogy hazánkban viszonylag sok növény átteleltethető szabadföldön, melyeket elsősorban üvegházi növényekként ismerünk. Így van ez néhány kaktusszal is.
A hortenzia (Hydrangea macrophylla) a nyár folyamán könnyen szaporítható. Hajtásdugványait vízben vagy laza talajban meg lehet gyökereztetni. <p>A meggyökeresedett fiatal növényeket többször vissza kell csípni, hogy tetszetős bokros formájuk legyen.
Valószínű, hogy madárbirsét egy csipkéspoloska faj támadta meg. A rovar a levelek fonákán szívogatja a leveleket, ennek hatására a levél színén sárga foltok jelennek meg, míg a fonákon lárvaürülék látható. A súlyosan fertőzött növény levelei előbb utóbb lepotyognak. Mivel a rovarölőszerekre érzékeny 1-2 permetezésel leküzdhetők.
Mivel Magyarországon is már számos laposbarack fajta kapható sajnos a fajta nevét így kép alapján nem lehet megállapítani. Magyar keresztezésű fajta pl. a Remény, amely fehér húsú, magvaváló jó ízű fajta.
A szép kertre és gyepre mindenképpen sokat kell áldozni időben, munkában és pénzben is. Ahhoz, hogy jövőre zöld pázsitban gyönyörködhessen nem biztos, hogy elég, ha a csatornázásból kitermelt földet teríti szét a kertjében. Annak jó minőségű, apró morzsás, tápanyagban gazdag, viszont gyomoktól mentesnek kell lennie. Útszéli területek ritkán felelnek meg e követelményeknek. Az alábbi cikkekben választ talál további kérdéseire:
A fű rendszeres nyírásával valamelyest fenn lehet tartani egy egyensúlyi állapotot a fű és nem zavaró kisebb gyomok között. Azonban ha ez elmarad nagyon hamar a gyomok fognak győzedelmeskedni. Ez fog történni akkor is, ha most legyomírtózza és újrafüvesíti a kertet. Ha nem is jövőre, de 1-2 év múlva biztosan. A gyomirtó szerek ugyanis a gyommagvakat nem pusztítja el, csak az élő növényeket. Megoldás lehet, ha megbíz valakit, hogy 1-2 hetente nyírja le a nyaralóban a füvet.