146. Szilva: egy igazi filléres csodaszer, ezekre a betegségre jó
Itt a szilvaszezon! Ne halasszuk el, most együnk belőle sokat, mert számos betegség ellenszere, és leginkább mert nagyon finom!
Itt a szilvaszezon! Ne halasszuk el, most együnk belőle sokat, mert számos betegség ellenszere, és leginkább mert nagyon finom!
Az üvegházi kertészkedés ideális módja annak, hogy egész évben finom, lédús paradicsomokat termesszünk. Azon kívül, hogy nem kell tartanunk az időjárás viszontagságaitól, mi magunk határozhatjuk meg a paradicsom palánták termesztésének körülményeit is.
Sok kertész él olyan térségben, ahol a hideg telek miatt nem lehetséges a zöldségek egész évben való termesztése. Még ha lehetséges is lenne, a legtöbb zöldség akkor is egyéves növény, ami azt jelenti, hogy egy idény után elpusztulnak. Van azonban néhány évelő zöldség, amelyek egész évben nő!
A nyári melegben semmi sem esik jobban egy friss zöldségekből készített salátánál. A saját zöldségeskert létrehozása nem okoz nagy nehézséget, azonban tájékozódás és tervkészítés nélkül nem sikerülhet. Itt találhatunk egy pár ötletet a zöldségeskert kialakításához!
A zöldpaprika, más néven édes paprika ugyanabba a családba tartozik, mint a paradicsom, a krumpli és a padlizsán. Mérsékelt éghajlaton, a zöldpaprika palánták kora tavasztól kora nyárig virágoznak. A hűvösebb éghajlaton a zöldpaprika palánta a nyári hónapokban fog teremni.
Üdvözlöm! Ha nagyon árnyékos sok növény nem fogja bírni. Ki kell választani azokat a növényeket, amik az árnyékban is fejlődnek, ilyen pl, a: retek, spenót, sárgarépa, cékla, saláta stb. Ezeknek nem kell nagy hőmérséklet a fejlődésükhöz, de egy korábbi cikkünket szeretném figyelmébe ajánlani: http://www.edenkert.hu/konyhakert/zoldsegek/konyhakert-kialakitasa-keves-napfenyben-zoldseg/4603/
Tisztelt Vasvári Tibor! A paradicsom, és paprika palánta nevelésekor fellépő palántadőlés ellen jól használhatók: PREVICUR, Proplant, Signum, Trianum Így neveld a paprika palántád! 5 hiba, melyet paprikatermelők elkövethetnek A zöldpaprikát megtámadó kártevők és betegségek A dió gnomóniás gomba betegsége (Marssonina juglandis) ellen ősszel lombhulláskor a lehulló lombot Topsin-M 70 WDG-vel kell permetezni, a vegetáció során pedi virágzás után 10 napos időközzel június közepéig réztartalmú szer Rézoxiklorid 50WP és mankoceb hatóanyagtartalmú Dithane-M 45 szer kombinációjával kell permetezni a diófákat. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu Ha a Xanthomonas baktérium megfertőzi a diót, rámehet az egész termés
Tisztelt Zitus! A paradicsom levelének a fonáka felé való kanalasodásának oka a magas hőmérséklet és az alacsony páratartalom lehet, ezenkívül lehet víruros (paradicsom magtalansága) és miokplazmás betegség (paradicsom sztolburja) A leveleken megjelenő fehér foltok a fitoftórás gombabetegség sporangiumtartó telepei lesznek. Védekezni csak fitoftóra ellen lehet permetezéssel Amistar, Rézoxiklorid, Dithane-M45 és Topas 100EC szerekkel. A virus, és a mikoplazma ellen a vektorok kiküszöbölésével és a kabócák permetezésével lehet. A betegnövényeket permetezzük, vagy távolítsuk el. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Az említett szer egy folyékony levéltrágya, ha nem találja a csomagoláson, akkor 0 nap. A Prev-B2 narancsolaj alapú, bórtartalmú lombtrágya. 2,1 % bórt tartalmaz. A bór elősegíti a terméskötődést, javítja a növény erőnlétét, ellenálló képességét, fokozza a virágképzést és a termésnövekedést. A készítményben a bór vivőanyaga hidegen préselt narancsolaj, mely kiváló nedvesítő, tapadásfokozó hatású anyag. A Prev-B2 minden kultúrában alkalmazható, de különösen ajánlott paradicsom, paprika, uborka, dinnyefélék, saláta, szamóca, szőlő, csonthéjasok és almatermésűek esetében. Felhasználási javaslat: Hagyományos módon kijuttatva, lombtrágyaként 0,2-0,3 %-os koncentrációban alkalmazható (200-300 ml/100 liter víz). A palánták kiültetése után 2-3 héttel, vagy álló kultúrában 3-5 leveles kortól célszerű elkezdeni az alkalmazását. 3 kezelés javasolt egyhetes intervallumokban, de ha indokolt, a kezelések tovább folytathatók. A legjobb eredmény érdekében a levelek színén és fonákján egyaránt tökéletes permetlé fedettséget kell biztosítani. A megfelelő dózis túllépése tilos. Próbapermetezést minden esetben javasolt végezni, különösen ha a növényen olaj, vagy réz-szulfát maradékok lehetnek. A kezeléseket minden esetben az esti órákban célszerű végezni.
A paradicsom kártevője nagy valószínűséggel a gyapottok bagolylepke hernyója lesz. Bővebben róla itt olvashat>> Ezzel védekezhet ellene>>