146. Szilva: egy igazi filléres csodaszer, ezekre a betegségre jó
Itt a szilvaszezon! Ne halasszuk el, most együnk belőle sokat, mert számos betegség ellenszere, és leginkább mert nagyon finom!
Itt a szilvaszezon! Ne halasszuk el, most együnk belőle sokat, mert számos betegség ellenszere, és leginkább mert nagyon finom!
Az üvegházi kertészkedés ideális módja annak, hogy egész évben finom, lédús paradicsomokat termesszünk. Azon kívül, hogy nem kell tartanunk az időjárás viszontagságaitól, mi magunk határozhatjuk meg a paradicsom palánták termesztésének körülményeit is.
Sok kertész él olyan térségben, ahol a hideg telek miatt nem lehetséges a zöldségek egész évben való termesztése. Még ha lehetséges is lenne, a legtöbb zöldség akkor is egyéves növény, ami azt jelenti, hogy egy idény után elpusztulnak. Van azonban néhány évelő zöldség, amelyek egész évben nő!
A nyári melegben semmi sem esik jobban egy friss zöldségekből készített salátánál. A saját zöldségeskert létrehozása nem okoz nagy nehézséget, azonban tájékozódás és tervkészítés nélkül nem sikerülhet. Itt találhatunk egy pár ötletet a zöldségeskert kialakításához!
A zöldpaprika, más néven édes paprika ugyanabba a családba tartozik, mint a paradicsom, a krumpli és a padlizsán. Mérsékelt éghajlaton, a zöldpaprika palánták kora tavasztól kora nyárig virágoznak. A hűvösebb éghajlaton a zöldpaprika palánta a nyári hónapokban fog teremni.
Gyakran előforduló probléma nem csak a vékony héjú paradicsom fajtáknál, hogy érés közben megreped a héjuk. Kiváltó ok leggyakrabban az egyenletlen vízellátás, esetleg a túlöntözés. Ha egy csapadékszegény időszakot felvált egy esős időszak, esetleg nagyobb mennyiségű öntözés pár nap szárazság után, akkor a termések vízzel telítődnek és kihasadhatnak. A repedések leggyakrabban a kocsány felőli részen indulnak ki. Sajnos a repedéseken másodlagos gomba és baktériumfertőzések indulhatnak, ami a bogyó rothadását okozhatja. A paradicsom ellenállóságát növelhetjük bór és kalcium tartalmú lombtrágya heti adagolásával, ami csökkenti a repedések kockázatát. Kerüljük a túlzott nitrogén műtrágya adagolását, ami hirtelen növekedést és lazább szöveteket indukál. A képen látható paradicsomok habár repedtek, további fertőzés nem látható rajtuk, így mielőbb érdemes feldolgozni őket. A bór tartalmú lombtrágya javítja a termésminőséget
Üdvözlöm! Elképzelhető, hogy nem voltak hozzáedzve a kinti klímához, tehát növényházban nevelkedtek. Nem lesz velük semmi gond. Gyakori öntözést, kéthetente való tápoldatozást javaslok. Üdvözlettel, Megyeri Szabolcs
Tisztelt Hölgyem/Uram! A tavasszal tapasztalat szerzés céllal paradicsomot ültettem cserepekben az erkélyre. az ajánlott tarsnövényeket tettem melléjük. Műtrágyát nem használok bio oldatokkal locsolom őket. Növényvédő szereket sem használok. A csatolmányban szereplő képeken jól látszik, hogy gyengén kötöttek a virágok, noha sok virágot hozták a paradicsom növények. Valamint sárgulnak / száradnak is a bimbók. Azt szeretném kérdezni, hogy mi az oka a fentieknek? Köszönettel: Csáki Attila
A paradicsom gyenge terméskötése mögött több tényező is állhat. Leggyakrabban a beporzás hiánya okozza ezt a problémát, különösen erkélyen vagy zárt helyen tartott növények esetében, ahol kevés a természetes beporzó rovar. Ezenkívül az időjárási körülmények – például túl magas hőmérséklet, száraz levegő vagy hirtelen hőingadozás – is akadályozhatják a virágok megtermékenyülését. A tápanyaghiány, különösen a kálium és a bór alacsony szintje szintén hozzájárulhat a gyenge terméskötéshez, még akkor is, ha bio módon történik a növények tápanyagellátása.