1511. A hiúságot vagy a szerencsét szimbolizálja a nárcisz?
A nárcisz többféle szimbólumot hordoz. Nyugaton egocentrizmust, önzést, hiúságot jelent, míg Kínában a virág a gazdagság és a szerencse szimbóluma.
A nárcisz többféle szimbólumot hordoz. Nyugaton egocentrizmust, önzést, hiúságot jelent, míg Kínában a virág a gazdagság és a szerencse szimbóluma.
A tárkony (Artemisia dracunculus L. - Asteraceae) kellemes fűszeres illata és zamata miatt a középkortól kezdve közkedvelt fűszernövény. Illóolajának összetétele hasonló az ánizséhoz, de nem olyan édes. Virágzáskor gyűjtött föld feletti részeit megszárítva porrá őrlik és levesek, mártások, saláták ízesítésére használják. Erdélyben, de Franciaországban is a sült húsok egyik alapvető fűszere.
Az édesköményt (Foeniculum vulgare) már az ókorban ismerték és használták. Íze és illata az ánizsmaghoz hasonlít. Magjait levesekbe és halételekbe főzik, a gumóját lereszelik, és a káposztasalátához adják. A fehér üröm és az ánizs mellett az abszint fő ízesítő anyaga! Mi most rizshez kínáljuk!
A kemény sajtok közül a legkedveltebb az ementáli. Már a benne lévő lyukak miatt is gyermekkorunk kedvence. Az előállítása során, a sajt érésekor jelentős gázképződés zajlik a sajt belsejében, ettől alakulnak ki a hatalmas lyukak. Nos, most ementáli sajtból készült, gyorsan elkészíthető, és garantáltan nagyon finom felfújt receptjét ajánljuk!
A lúgosító ételek a reneszánszukat élik mostanában. Nem diétás megfontolásból, de annak is beillő levesfinomságot ajánlunk a levesek, és a zöldségek kedvelőinek.
Tisztelt Levél író! Van egy rossz hírem! Ez a fa kiszáradt, mert a diófát csak télen szabad metszeni, mert akkor nincs benne keringés és nem "vérzik el" a fa. Mivel önök lombos állapotba vágták le az ágát ezért a növény összes nedve kifolyt a metsz lapon és kiszáradt. Tanácsom, hogy várjanak még egy kicsit, ha nem hajt ki akkor ki lehet vágni a fát. Durucz Attila kertépítő www.kertepito.com
Elég, ha egy darab citrommagot elültetünk egy cserépbe, és várjuk, hogy kihajtson az első citromfánk. De az ilyen növény általában igen gyenge minőségű termést fog produkálni, és azt is csak akkor, ha beoltatjuk egy másik növénnyel. Ezért a magoncot alanyként használjuk fel és a következő tavasszal ismert termőképességű anyafákról származó szemmel beszemezzük. A mellékelt cikkben pontos leírást kap a magról nevelésről.
A magról történő szaporítás a januári időszak a legalkalmasabb. Januárban vessük el a magokat. Még egyszerűbb dolgunk, ha a virág elszáradása után, ősszel leválasztott oldalgumót használunk erre a célra.
A betegség neve: Tafrinás levélfodrosodás. A Taphrina deformans nevű kórokozó fertőzte meg a fát. Alkalmazható szerek: Agrokén, Cupertine M, Cuprofix 30 DG, Kocide Combi, Nevikén, Réz hatóanyagú növényvédőszerek, Rézkén 650 EC, Tiosol, Vegesol R, Vektafid R. Kontakt szeres védekezés: kaptán - ORTHOCID 50 WP, dodin – EFUZIN 500 FW, difenokonazol – SCORE 250 EC
Enyhébb esetben elég, ha a megtámadott növényt vízzel erősen lemossuk. Ajánlott irtószerek: Fito-Dueci Levéltetű elleni spray Ki lehet próbálni a következő házi vegyszert: egy marék csalánt és 1 rebarbarát 8 napig áztassuk, naponta keverjük meg, és hígítás nélkül permetezzük a növényre. A csikófark erjesztett leve is jó, ötszörös hígításban. Hatását növeli, ha 3% spirituszt vagy 1% kenőszappant adunk hozzá. Gombaölő hatású is. Kitűnő még a levéltetvek elpusztítására a timsókeverék is! Timsókeverék elkészítése: 5 liter vízben 50 g timsót feloldunk, és ezzel az oldattal permetezzük le a fákat, bokrokat, szobanövényeket.