1511. A hiúságot vagy a szerencsét szimbolizálja a nárcisz?
A nárcisz többféle szimbólumot hordoz. Nyugaton egocentrizmust, önzést, hiúságot jelent, míg Kínában a virág a gazdagság és a szerencse szimbóluma.
A nárcisz többféle szimbólumot hordoz. Nyugaton egocentrizmust, önzést, hiúságot jelent, míg Kínában a virág a gazdagság és a szerencse szimbóluma.
A tárkony (Artemisia dracunculus L. - Asteraceae) kellemes fűszeres illata és zamata miatt a középkortól kezdve közkedvelt fűszernövény. Illóolajának összetétele hasonló az ánizséhoz, de nem olyan édes. Virágzáskor gyűjtött föld feletti részeit megszárítva porrá őrlik és levesek, mártások, saláták ízesítésére használják. Erdélyben, de Franciaországban is a sült húsok egyik alapvető fűszere.
Az édesköményt (Foeniculum vulgare) már az ókorban ismerték és használták. Íze és illata az ánizsmaghoz hasonlít. Magjait levesekbe és halételekbe főzik, a gumóját lereszelik, és a káposztasalátához adják. A fehér üröm és az ánizs mellett az abszint fő ízesítő anyaga! Mi most rizshez kínáljuk!
A kemény sajtok közül a legkedveltebb az ementáli. Már a benne lévő lyukak miatt is gyermekkorunk kedvence. Az előállítása során, a sajt érésekor jelentős gázképződés zajlik a sajt belsejében, ettől alakulnak ki a hatalmas lyukak. Nos, most ementáli sajtból készült, gyorsan elkészíthető, és garantáltan nagyon finom felfújt receptjét ajánljuk!
A lúgosító ételek a reneszánszukat élik mostanában. Nem diétás megfontolásból, de annak is beillő levesfinomságot ajánlunk a levesek, és a zöldségek kedvelőinek.
Szilvában, meggyben, cseresznyében levéllyukacsosodás, moníliás betegség és baktériumos ágelhalások ellen a kezeléseket folyamatosan, a fertőzés alakulása szerint lehet végezni Champion 50WP-vel. A reggeli órában, vagy este felé.
Ez a kórokozó metszéssel, levéltetvek által és pollennel is terjed, és más csonthéjasokat (pl. szilva, őszibarack) is veszélyeztet. A vírussal fertőzött fák ugyanis a betegségből nem gyógyíthatók ki. A PPV-vel fertőzött, beteg fákat célszerű gyökerestül eltávolítani és azonnal megsemmisíteni (elégetni). A kivágott fa helyére csonthéjas fajokat ne telepítsen! Helyettesítésre javasolt gyümölcsfajok: alma, körte, bogyósok. A szilva- és őszibarackfáknál a levéltetvek első betelepedésétől folyamatosan védekezzünk rovarölő szeres permetezéssel, mert a levéltetvek a PPV fő terjesztői. Zöldmetszésnél a metszőollót, annak vágófelületét hypós oldattal fertőtleníteni kell, vagy alkoholba mártás után le kell égetni. A téli időszakban végzett metszéssel a vírus nem terjed.
A sárguló leveleken vannak kerekded, apró foltok, akkor azok utalnak a betegségre: levéllikasztó vagy levélhullató betegség. Az ellene való védekezésben a Bravo és a Buvicid hatásosak. Ha nincs semmi barnuló folt, akkor tápanyaghiány lehet, esetleg a föld nem megfelelő számára. Meg kellene próbálni műtrágyázni, és a a lemosópermetezést is, és ha az ágvégek is száradnak, azokat vissza kell metszeni.
A selyemakác leveleit a levélbolha alakjai szívogatják, a levelek elsárgulnak, lehullanak. A levélbolhák jellegzetes mézharmatot, ragacsos váladékot képeznek. Másodlagosan a mézharmatra rátelepszik a szürkés-fekete színű korompenész nevű gomba, melytől a fertőzött levelek sárguló színe mellett fekete színbevonat is megjelenik. A levélbolhák kiemelkedő, vékony, ezüst-fehéres színű viaszváladék szálakat képeznek, ezek jelenléte hívja fel a figyelmet a kártevőre. A leveleken, a levélnyélen, a hajtáson is megfigyelhetők a levélbolha telepek: általában az apró, alig látható méretű sárgás színű lárvák, a szintén sárga színű, 1 mm-es nimfák és a kifejlett levélbolhák. Súlyos fertőzésnél a telepekben több száz lárva, nimfa található szorosan egymás mellett A kifejlett levélbolhák is aprók: 2 mm hosszúak, vékonyak, színűk világos szürkés vagy zöld, szárnyuk áttetsző, érintésre azonnal elpattannak, elugranak. A következő rovarölő szereket próbálja: Actara 25 WG Mospilan 20 SP. Confidor 200 SL Vertimec 1,8 EC
A rajzás sziromhullás után már elkezdődhet és akár 4-6 hétig is elhúzódhat, ezért a tartósabb hatású szerek szükségesek. A cseresznyelégy rajzása nyomon követhető ragasztóanyaggal ellátott sárga lap csapdákkal, amelyeket a fa déli napos oldalára kell kihelyezni. Az első legyek fogását követően kell megkezdeni a permetezéseket. Sokáig a Basudin 600 EW volt az egyik legjobb lehetőség, de az elmúlt évben sikerült igazolni az Actara hatékonyságát is, így ma már az aknázómolyok elleni dózis alkalmazva jó eredményeket érhetünk le cseresznyelégy ellen is. A cseresznyelégy telelése kapcsán felmerült egy speciális lehetőség, a talajfertőtlenítés, alkalmazása. A talajban telelő bábokból kibúvó legyeknek ki kell jönni a talajból. Amennyiben a talajba jól gázosodó, hosszú hatástartamú talajfertőtlenítőt keverünk pl. Force 1.5 G, akkor az megtizedelheti a kirajzó legyeket. A megoldás ott jöhet szóba, ahol a fa koronája alatt forgatják a talajt. A virágzás után már bekeverhető a Force 1.5 G.