1601. Hogyan szaporítsunk tündérrózsát a kerti tavunkba?
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
A pincében, garázsban teleltetett tündérrózsákat április végén, május elején helyezhetjük vissza a tóba. A kosarukat kinőtt egyedeket májusban tőosztással szaporíthatjuk.
Az első meleg napsugarak, a hosszabb nappalok hatására a kerti tóban is megélénkül az élet. Most kell előkészítenünk a tavunkat, hogy egész nyáron át élvezhessük a szépségét. Először vágjuk vissza a tóparti és a mocsári (lápi) növények elhalt lombját, szárát, hogy helyet készítsünk a az új hajtásoknak, és csökkentsük a vízben bomlásnak induló szerves anyagok mennyiségét...
Dolgunk nem könnyű, ha igazi kertről akarunk írni. Mindenkinek más és más egy kert, a fejében elképzel valamit. Akinek nincs, álmodozik róla, akinek van, mást szeretne, vagy máshogy. Célunk: egy nem túl nagy, nem túl lejtős, viszonylag egyöntetű és könnyen kezelhető kert kialakítása, amit inkább használatra találunk ki elsősorban, másodsorban szépségéért tartunk.
Hogyan főzzük meg a sonkát? A sonkát főzés előtt áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, így a só nagy része kiázik belőle. Mossuk le, majd hideg vízbe tegyük fel főni, úgy, hogy a víz ellepje. A vízbe tegyünk zöldségeket, ízlés szerint fokhagymát, vöröshagymát, borsot és babérlevelet. Lassú tűzön főzzük, legalább 3 órán át. A sonka kész, ha a hús könnyen leválik a csontról. A kötözött sonkát hústű próbával ellenőrizhetjük. A sonkát hagyjuk a levében kihűlni. Ezután tegyük át egy tálra, fedjük le és tartsuk hűtőben.
Végre megjött a tavasz, és elkezdődhetnek a kerti munkák. Jól jönnek a tuti tippek és a hasznos ötletek, ezért minden hónapban bemutatunk egy szakembert, aki profi tanácsaival és munkájával a segítségünkre lehet! Márciusban a népszerű Durucz kert tulajdonosával, Durucz Attila parképítő és kertfenntartó technikussal beszélgettünk.
Az oszlopos növekedésű vagy sövény kialakítású fák valóban alkalmasak kis alapterületen való termesztésre; míg dísznövényeknél vannak természetesen oszlopos növekedésű fajták, gyümölcsfák esetén ezt inkább metszéssel kell kordában tartani. A sövény megoldás talán még alkalmasabb erre. A csomagküldő szolgálatnál is vannak jó és kevésbé jó minőségű áruk, amik csak károsodhatnak a kiszállítás során. A személyes vásárlást én mindenképpen megbízhatóbbnak tartom.
A yukka szárazságtűrő növény, vegetációs időben (áprilistól szeptemberig) is bőven elég, ha hetente egyszer locsolja, télen pihenésre van szüksége, a tápoldatozás egyenesen hátrányos számára és a heti kétszeri locsolás is. Ezenkívül valóban fényigényes is. Hagyja most a növényt pihenni, locsolja kevesebbet, állítsa a lakás egy hűvösebb pontjára, talán magától is rendbejön.
A növénye a színeslevelű bunkóliliom (Cordyline terminalis); a dracénák (más néven üstökös fák) rokona, ápolása is hasonló. Átlagos meleget (télen min. 17 fokot) szeret, jó megvilágítást kíván. Földjét tartsuk nedvesen, csak télen csökkentsük az öntözését. Kétévente érdemes átültetni.
Az azálea (Rhododendron simsii vagy Azalea japonica) a világos, hűvös (16-18°C) helyet szereti, virágzása alatt is nyugodtan tartható hűvösben. Az elhervadt virágokat folyamatosan érdemes eltávolítani és a világoszöld, új hajtásokat sem árt lecsipni, ezáltal a hajtásnövekedés helyett a virágzásra fordítja energiáját. a virágzást elősegíti, ha virágos növények részére összeállított műtrágyával tápoldatozza. <p>Az elvirágzás után érdemes a hajtásokat visszavágni, ez a következő évi virágzást serkenti. Fényigényes növény, de a tűző napot nem viseli el. Érzékeny a talaja kiszáradására és az alacsony páratartalomra. Ebben az esetben a levelek szinte megállíthatatlan lehullásával reagál. Az elvirágzott növényeket a május végétől cserepestül a kert talajába süllyeszthetjük. Kora nyáron többször vágjuk vissza a növényeket. Átültetéshez használjunk azálea- vagy rhododendron-ültetőközeget, ha ilyen nem kapunk, használjuk más savanyú kémhatású virágföldet.
Növénye egy ráncos sárkányfűzés (Aphelandra squarrosa) névre hallgató, ugyancsak trópusi növény. A meleget, magas páratartalmat, a rendszeres langyos vizű locsolást, világos helyet igényel, de a közvetlen napsütés nem érheti. A növény végzete, hogy csaknem mindig felkopaszodik. Ezt okozhatja a föld szárazsága, hirtelen huzat, hideg vagy száraz levegő.