236. MICHIO KUSHI JÖN BUDAPESTRE
Táplálkozás az egészséges, békés életért címmel tart Michio Kushi előadást a makrobiotikus táplálkozás alapelveiről.
Táplálkozás az egészséges, békés életért címmel tart Michio Kushi előadást a makrobiotikus táplálkozás alapelveiről.
Hol vásárolnak a kertészek? Faiskolákban, gazdaboltokban, de egyre inkább barkács-áruházakban. Utánajártunk, hogy a Baumax, BricoStore, Obi és Parktiker mit kínál a kert tulajdonosoknak.
A permetezés megmentheti a növényeket, a védőruha pedig megmentheti a kertészt. Lássuk, mi lesz az idei évben a növényvédős divat!
Nyakunkon a tökszezon, ha valaki a sült tökön kívül újabb recepteket szeretne megismerni, olvasson tovább!
Melyek azok a fűszernövények, amelyek nem hiányozhatnak egy rendes konyhakertből? Lássuk, a csömöri kertészek mit gondolnak erről!
Tetű lehet, jól gondolta. A ragacsosság a mézharmattól van, mert a tetvek miatt nem tud a növény lélegezni. A korompenész gombái megszaporodnak rajta és ezért szárad el, és hullik le. A tetveket kell elpusztítani, hogy rendbe jöjjön a növény. Lemosást, nem ajánlok, ahogy kérte, bár az sokat segítene, de lehet a boltokban kapni olajos permetezőszereket: pl Vektafid. Az olaj elzárja a tetveket a levegőtől és elpusztulnak, ez is bio módszernek számít. A metszésről: Fontos, hogy tudja, hogy a frissen metszett ágakon növő hajtások az adott évben általában nem virágoznak, de ha nyár közepén metsszünk, akkor kinőnek és télre megerősödnek annyira az új hatások, hogy a következő tavasszal jó eséllyel már hozhatnak virágot. Kevés növénynél ennyire kiszámítható a metszések következménye, mint a leandernél. Ha a leandere csúnyán fel van kopaszodva, de már nagyon fás a törzse, akkor nyugodt lélekkel előveheti a fűrészt. Ilyenkor a kedvünk szerinti formát alakíthatjuk ki, aszerint, hogy kerekded vagy hosszúkás, tőből elágazó, vagy inkább magasabban elágazó növényt szeretnénk. Ilyenkor számolnunk kell azzal, hogy a vastag törzsön számtalan kis hajtás fog előbújni, amiket többnyire ritkítanunk kell.
Igen. A gyep télre felkészítésének egyik legfontosabb feladata a tápanyagutánpótlás. Legkésőbb november elején végezzünk trágyázást, ügyelve az egyenletes kijuttatásra. A csomókban maradt trágya kiégeti a füvet, a következő évben foltos lesz a gyepünk.
Már csak a teleltetés a fontos. A hagymákat fagymentes, száraz (de nem túl száraz) helyen teleltessük át. A hagymákat nyáron napos helyre, a kertbe vagy az erkélyládába, jó minőségű földkeverékbe ültessük, bőségesen öntözzük. Az ily módon nevelt növények csakhamar kifejlődnek, azonban többnyire csak a következő évben virágoznak. Előfordulhat viszont az is, hogy az elültetett hagyma csak egyszer virágzik és többet nem. Az ilyen növények általában szobai tenyésztésűek. A tubarózsát nyáron szükség szerint öntözzük. Hetenként 1-2-szer tápoldatozzuk. Azon tövek öntözését, amelyeken virágzat nem fejlődött, október-novemberben fokozatosan szüntessük be és szárazon teleltessük őket.
Monstera deliciosa (könnyező pálma) növényt sokan szeretik, mert igénytelen, a szélsőséges körülményeket is jól tűri és hosszú évekig él, sajnos többnyire azért szabadul meg tőle az ember, mert kinőtte a lakást. Kisebb lakásba a Monstera deliciosa "Borsigiana" változat ideálisabb, a kisebb helyigénye miatt. Ne távolítsa el a gyökereket, inkább hajtsa vissza őket, hogy a talaj felé nőjenek. Moharúddal is megtámaszthatja a növényt, így természetesebb környezetet biztosíthat a számára.