1. Szeptemberi munka a kertben: most ültess tulipánt, jácintot, nárciszt!
Tippek, hogyan lesz meseszép a tavaszi virágágyásunk. Ehhez azonban most kell elültetnünk a tavaszi hagymásokat.
Tippek, hogyan lesz meseszép a tavaszi virágágyásunk. Ehhez azonban most kell elültetnünk a tavaszi hagymásokat.
Új parkolót vehettek birtokukba az autó- tulajdonosok Újpesten. Hogy miért számolunk be erről kertészeti magazinunk hasábjain? Írásunkból választ kaphat az olvasó a kérdésre.
A hazánkban termeszthető gyümölcsfajok közül kevés tett meg olyan gyors és nagy utat egy évszázad alatt az erdőtől a házikerten át az üzemi ültetvényekig, mint az áfonya.
A kerti növényzet alakításával vonzóvá tehetjük környezetünket a madarak számára. Mit kell tennünk ehhez?
Kevésbé ismert, de feltétlenül házikertekbe való gyümölcsfaj a naspolya, a berkenye és a som is!
Kedves Hömpölygő! 1. négyzetméterenként kb. 5-6 lapát elég a talajjavításra. Beásva, kb. 20 cm. mélységben érdemes bedolgozni a talajba. Az ültetett növényekhez nyugodtan mehet egy-két lapát humusz nyugodtan. 2. a talajjavításra a tőzeg kíváló, mert megtartja a vizet és lazítja a szerkezetet. komposzt és tőzeg 1:1 arányú keverékét használjuk mi is. Bevált nagyon. A bedolgozás, szintén egy ásónyom mélyen történjen. A perlitet nem szokták használni, a szaporításnál van jelentősége. Tehát: én azt javaslom, hogy agyagos területen homok-tőzeg-komposzt keveréke lenne a legjobb, 1:1:1 arányú arányban. Egy ásó nyom mélyen kell beforgatni. Tavasszal vagy ősszel komposztáljuk a talajt? Hogyan készítsünk komposztot? Nem is gondolnánk, mennyi előnnyel jár a komposztálás
Egyszerű megoldás lenne néhány magoncot kiemelni az erdőből, de mélyre hatoló gyökérzete miatt ez nem biztos, hogy sikerülni fog. Ha késő ősszel az érett terméseket megtisztítja, és kb. 3-4 cm mélyre elveti oda, ahol a bokrokat szeretné, nagyobb eséllyel várhatunk eredményt. A tavasz és a nyár folyamán locsolja rendszeresen. A túl sűrűn kelő növényeket ritkítsa meg.
Tisztelt Pödör Zsolt! Erre vonatkozó törvény, vagy jogszabály NINCS! Ha van ilyen szabály, az önkormányzat tud erről felvilágosítást adni. Ha nincs, akkor elvileg a telek határáig bárhol ültethető növényzet, feltéve, hogy az a szomszédot ne zavarja. A zavaró hatás lehet pl. leárnyékolás, átnyúló ágak, gyökerek miatt a kert művelésének nehezebbé válása stb. Ilyen esetben – ha a felek nem tudnak megegyezni – a helyi önkormányzat jegyzőjénél kell birtokháborítási eljárást kezdeményezni, melynek során a jegyző akár ültetési távolságot is előírhat határozatában, de csak az egyedi esetre nézve, nem pedig általános érvénnyel. A jegyző elsődleges feladata az, hogy a felek között egyezséget kíséreljen meg kialakítani a vitás ügyben. Ha ez nem sikerül, akkor határoz egyoldalúan, döntése azonban bíróságon megtámadható.
Javaslom, hogy a műtrágyát inkább tavasszal szórja ki. Nitrogén tartalma ugyanis lassíthatja a növények felkészülését a télre, és fagyérzékenységet okozhat. Őszi ásás alkalmával használjon inkább érett szerves trágyát vagy komposztot. Gergely Díszfaiskola, Gödöllő Kapcsolódó cikk: Műtrágya: barát vagy ellenség? Műtrágya fajták és kijuttatási idejük Tavasszal vagy ősszel komposztáljuk a talajt? Őszi talajmunkák a kertben
A első képen (Phytolacca) látható. Ez egy behurcolt növény (invazív). A friss gyökér és bogyó hánytató és hashajtó hatású. A növény minden része, elsősorban friss állapotban, erősen mérgező hatású fitolakka-toxint, szaponin-glikozidot és fitolakka-savat tartalmaz. Bogyójának nagy a betacián festékanyag-tartalma. A gyökértörzset és a hajtásokat ne etessük állatokkal, mert mérgezést okoznak. Élelmiszer-ipari felhasználása hazánkban jelenleg tilos. A második képen egy ribiszke (Ribes) féle látható. Szerintem a dísznövényként használt cserje: arany ribiszke (ribes aureum) látható. Abszolút nem mérgező.