496. Miért szeretjük a fákat?
A fákhoz evolúciós kötelék fűz bennünket. Kutatások bizonyították, hogy a természet pozitív hatással van egészségünkre. De vajon milyen fákat szeretünk és miért?
A fákhoz evolúciós kötelék fűz bennünket. Kutatások bizonyították, hogy a természet pozitív hatással van egészségünkre. De vajon milyen fákat szeretünk és miért?
A meghatározás szerint a napraforgó egy zárvatermő, kétszikű növény. A magja miatt termesztik. De mire használja a gyógyszeripar és mire vigyázzunk, ha kertünkben mi is ültetni szeretnénk?
A penész háztartási jelenléte mellett elég kevés érv szól, legálisan szinte csak egy-két sajtféleségen és a borospincékben fordulhat elő
Úgy is mondhatjuk: az ok szinte „Évával kezdődött”... A Sixtus-kápolna freskóján a Teremtésnél, Ádámot egy megszakadó érintéssel engedi útjára Isten. A Michelangelo által megfestett két, egymástól elváló kéz minden emberi érzést magába foglal, amit egy simogatás nyújthat.
Tudjuk, hogy a flört, a szándékát nézve általában komolytalan, a figyelem felkeltése a célja, nincs benne tervezés. Mondhatni, „Cseppben a tenger”- vagyis bármi kisülhet belőle...De miért flörtölünk? Mióta flörtölünk? És hogyan?
Sajnos ahol a hangyák megjelennek a kertben, ott fel kell készülni a levéltetvek elleni védekezésre. Erre a célra igen jó szerek állnak rendelkezésünkre; ilyenek a Bi 58, a Flibol E, az Unitron 40 EC, a Decis 2,5 EC, a Chinetrin 25 EC, a Piretrin stb. A kerti ágyásokban, a gyepben levő hangyabolyt a legegyszerűbb széttúrni, és rovarölő szerrel lepermetezni. Ezt többször is meg kell ismételni, mert csak azok a hangyák pusztulnak el, amelyeket közvetlenül ért a permetlé, de ezek is elmásznak, és valahol a föld alatt szívódik fel testükben a halálos méreg. Helyettük más hangyák jönnek a felszínre; ezeket csak ismételt permetezéssel lehet elpusztítani.
Enyhébb esetben elég, ha a megtámadott növényt vízzel erősen lemossuk. Ajánlott irtószerek: Fito-Dueci Levéltetű elleni spray Ki lehet próbálni a következő házi vegyszert: egy marék csalánt és 1 rebarbarát 8 napig áztassuk, naponta keverjük meg, és hígítás nélkül permetezzük a növényre. A csikófark erjesztett leve is jó, ötszörös hígításban. Hatását növeli, ha 3% spirituszt vagy 1% kenőszappant adunk hozzá. Gombaölő hatású is. Kitűnő még a levéltetvek elpusztítására a timsókeverék is! Timsókeverék elkészítése: 5 liter vízben 50 g timsót feloldunk, és ezzel az oldattal permetezzük le a fákat, bokrokat, szobanövényeket.
A metszést itt is az elhalt, sérült, egymást keresztező, egymást akadályozó hajtások eltávolításával kezdjük. A vezérhajtások visszavágásával rózsánk méretét, növekedési irányát szabályozhatjuk. Az oldalhajtásokat a vezérhajtások minden oldalán vágjuk vissza kb 8 cm-es nagyságra (3-5 rügy). Ne bántsuk azokat az oldalhajtásokat, melyek a metszés időpontjában éppen virágoznak, vagy a kapaszkodásban fontos szerepük van. Tavaszi metszés: ebben az időszakban megalapozzuk rózsáink növekedését, alakját. Amint látjuk, hogy rózsáink hajtani kezdenek (friss, piros rügyek, hajtások) kezdjük meg a metszést, ne várjuk meg a hajtásrendszer növekedésének erőteljes megindulását. Nyári metszés: nyáron a legfontosabb feladat az elhalt virágok eltávolítása. Nagyon fontos, mégis sokszor elhanyagolt feladat! Ha eltávolítjuk az elhalt virágokat, akkor növényünket újra virágzásra késztetjük. Őszi metszés: növényeinket felkészítjük a télre. Eltávolítjuk az elhalt, esetleg letört ágakat, visszavágjuk a hajtásokat, így szélvédelmet biztosítva a rózsáknak (bokorrózsáknál). Frissen ültetett rózsák metszése: a fútórózsák kivételével az frissen ültetett rózsákat mindig vissza kell metszeni.
Semmi különös gondoskodást nem igényel, némi tápoldatot és locsolást. Arra kell vigyázni, hogy ne legyenek túllocsolva, mert akkor kipusztulnak. Minden ugyanúgy történik a paradicsommal, mintha szabad földbe lenne ültetve.
A képen látható virág Monstrea deliciosa vagy másnéven Filodendron. Rendkívül fényigényes. Helytelen, ha a növényt visszafordítjuk, mert néhány hét múlva levéllemezeit ismét a fény felé fordítja. Ezért az ablaktól távolabb, de világos helyre helyezzük el, esetleg az ablakkal szemközt levő falnál /kis szobában nagy üvegfelületnél/ vagy sarokban, így mi is gyönyörködhetünk pompájában, bár ez nem lesz teljes, mert levélnyelei kissé megnyúlnak. Minél idősebb a növény, annál szebbek a levelei. A szobában tartott növények léggyökerét szokták vízzel telt kis üvegekbe dugni. Ez nem szükséges, nagyon rontja az egész helyiség esztétikai hatását. Nyugodtan levághatjuk a léggyökereket, vagy csak visszavágjuk és a cserép földjébe dugjuk. Tápdús, laza szerkezetű, nyirkos, de nem vizes talajt igényel és világos, de nem napfényes helyiséget. A teleltetés alatt ne legyen nagy a hőingadozás, 16-18 C fok hőmérsékleten szépen áttelel. A növényeket tavasszal ültetjük át, ez rendszerint évenként szükségessé válik. A tápanyaghiányt - ami a kis cserépben előállhat - a növény nagyon megérzi, és ezt az alsó levelek elsárgulásával jelzi, ami főként az új levél megjelenésekor gyakori. Az erősen megnyúlt, felkopaszodott növényeket visszavághatjuk. A cserépben maradt tő hamarosan ismét kihajt. Nem szerencsés kitenni a kertbe. Szobanövény.